۱۴۰۲/۰۲/۱۷

رییس مجلس ازبکستان: می‌توان با گردشگری، اقتصاد ۲ کشور ازبکستان و ایران را گسترش داد

رییس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان گفت: گردشگری و روابط اقتصادی مکمل هم هستند و حضور گردشگران منجر به توسعه اقتصادی و همچنین حضور اقتصادی نیز منجر به افزایش گردشگر بین ۲ کشور ازبکستان و ایران خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، نورالدین جان اسماعیل اف در دیدار با استاندار خراسان رضوی افزود: در سال‌های اخیر روابط ۲ کشور ایران و ازبکستان در حال توسعه است و امیدوار هستیم در آینده نیز این روابط گسترش یابد.

وی ادامه داد: دولت‌های ازبکستان و ایران برنامه‌های همکاری در دست اقدام دارند و بر همین اساس همکاری و تماس بین وزارتخانه‌ها و فعالان اقتصادی منجر به اقدام و ارتباط بیشتر ۲ کشور می‌شود و حوزه های پارلمانی و از جمله گروه دوستی پارلمان های ۲ کشور در این موضوع نقش بسیار مهمی دارد.

رییس مجلس ازبکستان با اشاره به این که روابط اقتصادی این کشور و ایران نیاز به گسترش بسیار دارد گفت: امید است روابط اقتصادی و تجاری ۲ کشور در سطح مناسبی قرار گیرد و سفر رئیس جمهور کشور ازبکستان در آینده نزدیک به ایران منجر به امضای اسنادی شود تا اقتصاد ۲ کشور توسعه بسیاری پیدا کند.

اسماعیل اف افزود: با سفر به استانهای اصفهان و خراسان رضوی، توانستم با توانمندی های دیگر ایران آشنا شوم تا تصویر کامل تری از این کشور برای ما شکل گیرد.

در این دیدار رییس مجلس قانون‌گذاری کشور ازبکستان درخصوص برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید این کشور و نیز توسعه سیاست خارجی با همسایگان هم توضیحاتی ارائه کرد.

استاندار خراسان رضوی نیز در این دیدار، وجود حرم مطهر امام رضا (ع) را از مهمترین افتخارات مشهد و خراسان رضوی دانست و با بیان ویژگیها و مختصات جغرافیایی خراسان رضوی گفت: شهر مشهد سالانه میزبان حدود ۳۰ میلیون زائر است.

یعقوبعلی نظری افزود: این استان دارای ویژگی‌های منحصر به‌ فردی در حوزه دامداری و کشاورزی است و از مهمترین صنایع موجود در استان می‌توان به حوزه صنایع غذایی اشاره کرد و این در حالی است که سایر صنایع نیز در حال پیشرفت بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: معادن از دیگر مزیت های این استان است که از آن جمله می‌توان به معدن سنگ آهن به عنوان یکی از شاخصه‌های این استان اشاره کرد که می‌تواند توسعه صنایع فولادی را در پی داشته باشد.

استاندار خراسان رضوی گفت: وجود دانشگاه های بزرگی همچون دانشگاه فردوسی مشهد و علوم پزشکی مشهد از دیگر مزیت های علمی این استان به حساب می‌آید و سالانه شاهد حضور افراد بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی برای زیارت و درمان در شهر مشهد هستیم.

نظری افزود: بعد از سفر رییس جمهور ایران به ازبکستان رابطه بین ۲ کشور با امضای اسناد رو به گسترش نهاد و امیدواریم با سفر رییس‌جمهور کشور ازبکستان به ایران، روابط بیشتر و بهتری بین ۲ کشور برقرار شود.

وی اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنیم استان و ولایتی در کشور ازبکستان متناظر با خراسان رضوی معرفی شود تا توسعه منطقه ای نیز پیشرفت داشته باشد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
بازدید : ۴۳۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی
  •  آمار سایت