۱۳۹۷/۰۲/۲۷

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی :

پوشش ۶۰ هزار روستایی در طرح توسعه کشت مبتنی بر قرارداد در کشور

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : بالغ بر ۶۰ هزار روستایی کشور مشمول طرح توسعه کشاورزی و کشت مبتنی بر قرارداد یا تولید مبتنی بر سفارش در مزرعه قرار می گیرند.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : بالغ بر 60 هزار روستایی کشور مشمول طرح توسعه کشاورزی و کشت مبتنی بر قرارداد یا تولید مبتنی بر سفارش در مزرعه قرار می گیرند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی ربیعی در جمع خبرنگاران در حاشیه اجرای این طرح در مشهد افزود : در قالب این طرح محصولات مختلفی در مناطق متعدد مشمول این طرح می شوند از جمله محصولات باغی در استان های خراسان رضوی و شمالی ، گلستان، آذربایجان شرقی ، گیاهان دارویی و زعفران در خراسان رضوی وجنوبی وکرمان ، گوجه فرنگی در کرمانشاه ، محصولات کنجدی در یزد، شیر و فرآورده های لبنی در خراسان شمالی و رضوی در مرحله نخست طرح قرار دارند.
وی عنوان کرد : در واقع این تولیدات اولین محصولاتی هستند که با هماهنگی مشترک بانک های عامل در طرح توسعه اشتغال روستایی بویژه بانک کشاورزی ومعاونت ریاست جمهوری در امور روستایی ، وزارت جهاد کشاورزی و نیز تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در قالب برنامه ای مشترک تحت پوشش قرار می گیرند.
وی اظهار کرد : در این طرح به روستائیان وام اعطا می شود مشروط بر آنکه با استانداردها و بازاری که تولید کنندگان و صادرکنندگان بزرگ مشخص می کنند،متصل شوند.
ربیعی افزود : در واقع این طرح به نوعی اتصال تولید کننده  به بازار است که اقدامی محوری در پایداری اشتغال در بخش خواهد بود.
 وی گفت : مطالعات ما نشان می داد علت شکست اشتغال ها و بنگاه خرد ایجاد شده فقدان بازار مناسب  بوده از این رو با این طرح هم صادر کنندگان به خرید مستقیم از کشاورز دست یافته و هم واسطه ها حذف می شوند واز سویی وامی که می دهیم ارزان قیمت و برای کشاورز مقرون به صرفه است و نیاز های وی را برای خرید ملزومات مورد نیاز او در تولید تامین می کند.
 ربیعی افزود : قیمتی که از کشاورز خریداری می شود ،مناسب است و بازار خودرا خواهد داشت.
 وی ادامه داد : امروز شرکت های بزرگ تولید و بسته بندی زعفران در خراسان رضوی در این طرح همکاری دارند و 60 میلیارد تومان وام به روستاییان مشمول طرح بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته اعطا می کنند و این طرح در سایر استان ها هم دنبال می شود.
 وی ادامه داد : در این راستا ازظرفیت صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر بهره گرفته می شود تمامی وام ها از وام توسعه اشتغال روستایی پرداخت می شود با اولویت ، این روستائیان مشمول بیمه روستائیان و عشایر شده و تحت پوشش قرار می گیرند.
 به گفته وی ،  سهم کارفرما را نیز دولت از طریق صندوق می پردازد و با سهم بسیار اندکی روستائیانی که در این طرح ها هستند بیمه می شوند که امید است با بیمه شدن روستائیان آینده زندگی روستایی در روستا تضمین شده و با حقوق تامین اجتماعی بتواند زندگی خود را اداره کند.
وی در پاسخ به سئوالی در زمینه تاثیر خروج آمریکا از برجام در حوزه اشتغال و کسب و کار هم گفت :  تلاش ما بر آن است که خروج از برجام کمترین تاثیر را بر کسب و کار ما بگذارد.
تمام/


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۴۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید