۱۳۹۶/۰۵/۲۲

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی:

برای اولین بار در کشور پارلمان بانوان استان در راستای توانمند سازی مبتنی بر فرصت آفرینی افتتاح شد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: یکی از سیاست های راهبردی دولت تدبیر و امید در حوزه بانوان توانمند سازی مبتنی بر فرصت آفرینی است و ایجاد پارلمان بانوان زمینه لازم را برای مشارکت توانمند بانوان فراهم می سازد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: یکی از سیاست های راهبردی دولت دوازدهم فراهم آوردن زمینه مشارکت آحاد مردم در امور است و ایجاد پارلمان بانوان زمینه لازم را برای مشارکت توانمند بانوان فراهم می سازد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ سیدجواد حسینی در آیین آغاز به کار پارلمان بانوان تربت حیدریه افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم از جمعیت افزون بر 79 میلیونی کشور، بیش از 39 میلیون نفر بانوان هستند و نسبت جنسیتی در ایران 103 است یعنی به ازای هر 103 مرد، 100 زن وجود دارد.
وی گفت: از شعارهای راهبردی دولت تدبیر و امید آرامش در حوزه سیاست، آسایش در حوزه اقتصاد و امنیت در حوزه فرهنگ است و بر این مبنا باید زمینه توانمندسازی بانوان و فرصت سازی برای حضور آنان در عرصه را سرلوحه کار خود قرار دهد.
حسینی در بخش دیگری از نهاد خانواده و آموزش و پرورش به عنوان جعبه سیاه جامعه یاد و اظهار کرد: ما با الهام از راهبردهای شانزده گانه رهبری در حوزه خانواده، به اجرای برنامه هایی پرداختیم که علیرغم کاهش ازدواج در کشور، آمار آن در خراسان رضوی در سال 95 یک درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به تاثیر این مداخلات اجتماعی افزود: همچنین در شرایطی که شاهد افزایش طلاق در کشور بودیم، آمار طلاق در خراسان رضوی 4 درصد و در شهر مشهد 8.1 درصد کاهش یافت.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: در نتیجه رتبه خراسان رضوی که در سال 93 در زمینه طلاق در رده نخست کشور قرار داشت پارسال به رتبه هشتم رسید و این توفیق بزرگی است که در سایه این مداخلات اجتماعی حاتصل شده است.
حسینی در بخش دیگری گفت: در حوزه اقتصاد خانواده نیز پارسال 77 هزار و 23فقره وام ازدواج به مبلغ 728 میلیارد تومان در ازای 60 هزار و 536 فقره ازدواج صورت گرفته در استان پرداخت شد.
وی افزود: امسال 26 هزار و 500 فقره تقاضا برای وام ازدواج ثبت شده که تا کنون 33 هزار فقره وام 100 میلیون ریالی پرداخت شده که بخشی از آن مربوط به متقاضیان پارسال بوده است.
وی در ادامه به رویکرد توانمندسازی مبتنی بر فرصت آفرینی که بعد از انقلاب با جدیت دنبال شده، اشاره کرد و گفت: نتیجه چنین رویکردی آن شده که امروز 60 درصد دانشجویان ما زن هستند و 17 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه های مطرح کشور را نیز بانوان تشکیل می دهند.
حسینی افزود: در عین حال باید اعتراف کرد جمهوری اسلامی به نسبت توانمند شدن بانوان، فرصت درخوری برای مشارکت آنان فراهم نکرده و این در حالی است که سهم مشارکت بانوان باید به حداقل 50 درصد برسد.
وی گفت: ظرف 2 سال اخیر 70 هزار شغل در استان ایجاد شده که 80 درصد آن برای بانوان بوده است.
حسینی در بخش دیگری گفت: در این استان جمعیت روستایی یک میلیون و 700 هزار نفر است که 850 هزار آنان را بانوان تشکیل می دهند و امسال 100 روستا را به عنوان الگو برای اجرای برنامه های توانمندسازی بانوان در نظر گرفته ایم.
وی افزود: در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در سال 94، 40.6 درصد بود این رقم پارسال به 42.4 درصد رسید، نرخ بیکاری آنان از 14.2 درصد سال 94 به 12.5 درصد در سال 95 رسید و نرخ اشتغال که 86.1 درصد بود پارسال به 92.4 درصد افزایش یافت.
حسینی در ادامه به حوزه اجتماعی حضور بانوان اشاره کرد و گفت: درخواست بانوان ما نقش های بیشتر، کلیدی تر و هویتی تر است و لذا در دولت دوازدهم 30 درصد پست های کلیدی در دست زنان است و مدیریت 17 درصد احزاب سیاسی موثر کشور را بانوان به عهده دارند.
وی همچنین از سند 2030، به دلیل خاستگاه خارجی آن به عنوان یک سند لاییک یاد کرد و گفت: برنامه ریزی و تصمیم گیری در نظام آموزشی ما بر اساس سند تحول بنیادین است و اتفاقا همه آنچه که در سند 2030 دیده شده، به طور کامل تر در سند بنیادین ما نیز وجود دارد.
 

منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۰۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید