۱۳۹۹/۱۰/۱۴

مشکلات یک طرح بزرگ اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس بررسی شد

مشکلات طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در خصوص تولید کودهای شیمیایی در سرخس طی نشستی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوطه بررسی و راهکارهای لازم برای حل آنها اتخاذ شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در این نشست گفت: واحد تولید کودهای شیمیایی از جمله طرح‌های بزرگ سرمایه گذاری استان در منطقه ویژه اقتصادی سرخس است که تاکنون اجرای کل طرح، ۳۰ درصد و تامین و نصب ماشین آلات مورد نیاز آن حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.

علی رسولیان افزود: تاکنون برای این طرح اقتصادی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا شده، ۴۰۰ میلیارد ریال و پنج میلیون یورو هزینه شده که با اجرای کامل این طرح هزار تن کود شیمیایی در روز تولید می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات این طرح در ارتباط با ترخیص ماشین آلات مورد نظر به میزان ۲۰ تن ورق فولادی، کوئل و لوله در مجموع به ارزش ۳۰۰ هزار یورو از گمرک می‌باشد که در این ارتباط با مشکلاتی مواجه شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: مقرر شد به استناد "بند ۳ ماده ۲۰ قانون تنظیم بخش مقررات تسهیل نوسازی صنایع کشور و ماده ۱۱۳ قانون برنامه سوم توسعه"، ورود موقت مواد اولیه کالاهای متعلق به واحدهای تولیدی دارای پروانه تاسیس یا پروانه بهره برداری و بر مبنای ماده ۵۱ حقوق گمرکی در زمره کالاهای مجاز تلقی شود و سرمایه‌گذار با پرداخت حقوق ورودی، ماشین آلات مورد نظر خود را از گمرک ترخیص کند.

رسولیان بیان کرد: در مقابل ترخیص ماشین آلات مورد نیاز این واحد تولیدی از گمرک، سرمایه گذار متعهد شد حقوق ورودی به میزان ۲۳ میلیارد ریال را پرداخت و ظرف ۶ ماه آینده طرح تولیدی کودهای شیمیایی خود را به طور کامل به اجرا برساند. 

وی تصریح کرد: مشکل دیگر سرمایه‌گذار این طرح دریافت ارز از طریق بانک مرکزی بود که مقرر شد طی رایزنی با بانک صنعت و معدن بتوان از طریق اتخاذ روش‌هایی ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه این واحد را تامین کرد.

گفتنی است، منطقه ویژه اقتصادی سرخس که به دلیل موقعیت جغرافیایی و راهبردی خود در کانون کشورهای عضو اکو قرار گرفته، به عنوان دروازه طلایی ورود به کشورهای آسیای میانه، چین، روسیه و پل ارتباطی بازارهای مهم تجاری آسیای مرکزی با کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و کشورهای افغانستان و پاکستان شناخته می‌شود.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۱۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی