۱۳۹۹/۱۰/۰۴

پرداخت وام کرونایی در خراسان رضوی متناسب با میزان آسیب مشاغل نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: پرداخت تسهیلات ویژه مشاغل متضرر از کرونا در این استان متناسب با زیان و آسیب آن‌ها از این ویروس نیست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان در نشست کارگروه اشتغال استان اظهار کرد: آسیب کرونا به بخش اقتصادی استان بویژه مشهد بسیار زیاد است و برخی بخش‌های گردشگری، اصناف و ورزش این استان هنوز تعطیل هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: از ۳۳ میلیون زائری که هر سال به مشهد سفر می‌کردند، امسال فقط ۱۰ درصد به این شهر آمدند، از سوی دیگر خرید کالا و خدمات ۶.۵ میلیون نفر جمعیت خراسان رضوی به شدت کاهش یافته که اثر مستقیم بر بنگاه‌های اقتصادی بویژه اصناف داشته است.

وی از تلاش برخی بانک‌های دولتی و خصوصی و دستگاه‌های اجرایی استان در جذب تسهیلات ویژه مشاغل آسیب دیده از کرونا قدردانی کرد و گفت: انتظار می‌رود در شرایط سخت اقتصادی، بانکها و دستگاه‌های اجرایی تمامی همت خود را برای جذب تسهیلات و پرداخت بیشتر آن به بنگاه‌های اقتصادی به کار گیرند.

رسولیان افزود: عمل به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت الزامی است و در صورت عدم اجرای آن دستگاه قضایی به موضوع ورود خواهد کرد لذا این مصوبات در قالب یک بسته کامل باید به دستگاه‌های اجرایی و بانکها اعلام شود تا مصوبات را عملیاتی کنند. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: تضمین‌های بانکی برای دریافت تسهیلات ویژه مشاغل متضرر از کرونا باید طبق قانون و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا باشد و بانکها نمی‌توانند تضمین اضافی از متقاضی مطالبه کنند.

وی ادامه داد: این استان جزو چهار استان اول اقتصادی کشور است و سهم پرداخت تسهیلات بانکها به بنگاه‌های اقتصادی باید درصد بالایی از کل منابع مالی کشور را به خود اختصاص دهد.

رسولیان خاطرنشان کرد: با وجود شرایط اقتصادی خراسان رضوی، بانکهای خصوصی مدعی هستند متقاضی برای دریافت تسهیلات از آنها اندک است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: منابع مالی تبصره ۱۶ قانون بودجه که کارمزد چهار درصد و شرایط مناسبی دارد باید به طور کامل در استان جذب شود و حتی مدیران کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی باید به بانکهای متولی پرداخت این تسهیلات مراجعه کرده و سهم مددجویان را مطالبه کنند.

وی وضعیت جذب تسهیلات مربوط به اشتغالزایی بخش روستایی خراسان رضوی را مطلوب دانست و گفت: اگر بتوان با بهره گرفتن از منابع بخش "کمکهای فنی و اعتباری" استان، آورده معین اقتصادی و بانک، نرخ سود تسهیلات برای اجرای طرحهای اقتصادی در روستاها را کاهش داد، می‌توان به روستای زیرپوشش معین اقتصادی کمک شایانی کرد.

رسولیان افزود: گزارشها نشان دهنده اقدامات موثر معین‌های اقتصادی در جهت توانمندسازی روستاییان خراسان رضوی است و رویکرد استاندار نیز حمایت از روستاهاست لذا در تلاش هستیم با جلب مساعدت نهادهای حاکمیتی مانند ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان گسترده اقدامات اقتصادی در روستاها را توسعه دهیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اعلام کرد: گزارشات مرکز آمار ایران نشان دهنده مهاجرت معکوس روستاییان از شهر به روستا و بهبود شرایط اقتصادی در این استان است.

وی با اشاره به تفاهمنامه منعقد شده بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و استانداری خراسان رضوی گفت: براساس این تفاهمنامه باید برای سه هزار ایثارگر در استان فرصت شغلی ایجاد شود که در این راستا آنان به دو گروه کارآفرین و غیرکارآفرین تقسیم بندی شده و متناسب با توانمندی و ظرفیت آنان برایشان شغل ایجاد می‌گردد.

پرداخت ۶۱۷ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از مجموع ۳۰ هزار و ۱۲۷ پرونده مربوط به بنگاه‌های اقتصادی با ۵۹ هزار و ۳۶۹ نفر شاغل، ۶۱۷ میلیارد و ۸۴۹ میلیون تومان معادل ۶۴ درصد از کل مبلغ درخواست شده توسط متقاضی، پرداخت شده است.

حمیدرضا پناه افزود: بهترین عملکرد پرداخت تسهیلات در حوزه بانکی مربوط به بانک پارسیان و بهترین عملکرد در این زمینه در حوزه دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی مربوط به اداره کل ورزش و جوانان است.

وی سهم خراسان رضوی از محل اعتبارات تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری را ۶۵۲ میلیارد تومان معادل ۵.۱ درصد از این اعتبارات در کشور ذکر و بیان کرد: از این میزان تاکنون ۵۹۱ میلیارد و ۲۶۷ میلیون تومان معادل ۹۱ درصد به هشت هزار و ۲۱ طرح اقتصادی با اشتغالزایی برای ۱۴ هزار و ۴۵۱ نفر پرداخت شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به سهم اعتبارات ملی حوزه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان رضوی، جمع کل مبلغ پرداخت شده از سهم ملی و استانی این استان در این حوزه تاکنون ۶۹۰ میلیارد و ۹۵۷ میلیون تومان بوده است.

وی بیان کرد: تاکنون ۹۳۲ مجوز برای طرحهای مشاغل خانگی در این استان صادر شده که ۲ بانک رفاه کارگران و توسعه تعاون به ۳۰۷ طرح هشت میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان معادل ۶۹ درصد از کل مبالغ درخواستی، تسهیلات پرداخت نموده‌اند که برای هزار و ۶۷۵ نفر شغل ایجاد کرده است.

پناه ادامه داد: از محل تبصره ۱۶ قانون بودجه امسال تاکنون ۱۸۱ میلیارد و ۲۶۶ میلیون تومان به چهار هزار و ۸۵ طرح مددجویی زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و ۷۲ میلیارد و ۴۲۵ میلیون تومان به هزار و ۶۲۱ طرح مددجویی زیرپوشش بهزیستی استان پرداخت شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی تاکنون ۵۶ درصد از اعتبارات تبصره ۱۶ قانون بودجه امسال به منظور اشتغالزایی مددجویان و بهزیستی استان نیز ۴۵ درصد این اعتبارات را جذب کرده‌اند.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۶۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی