۱۳۹۹/۰۸/۲۷

دستور استاندار و افزایش ساعت کاری منجر به کاهش حجم کامیون‌ها در مرز دوغارون شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ‌با دستور استاندار و افزایش ساعت کاری در مرز دوغارون طی دو هفته اخیر، خروج روزانه کامیون‌ها ۲۰ درصد افزایش یافته و این میزان منجر به کاهش یک‌ هزار کامیون از حجم کامیون‌های متوقف در پشت مرز شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان روز سه‌شنبه در نشست کارگروه ساماندهی مبادلات مرزی خراسان رضوی در محل استانداری اظهار کرد: یکی از مهمترین بخشها برای توسعه صادرات کالا از استان، رسیدگی به وضعیت مرز دوغارون، تسهیل تردد کامیونهای صادراتی و ارتقای سطح کیفی خدمات دستگاه‌های متولی در مرز است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: از سوی دیگر برای حل مشکلات مرز دوغارون، زمینه برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی با حضور مسوولان افغانستان فراهم شده است تا برای این موضوع بحث و تبادل نظر لازم انجام گیرد.
وی گفت: دوغارون مرزی نیست که بتوان براحتی از حجم تردد کامیونهای صادراتی و ترانزیتی در آن کاست لذا چاره‌ای جز شبانه روزی کردن ارایه خدمات در این مرز نداریم.
رسولیان با تاکید بر ایجاد مشوق‌هایی برای افرایش راندمان کاری کارمندان و تعداد نیروهای انسانی دستگاه‌های متولی مستقر در مرز افزود: کارکنان بخش صدور گذرنامه بیشترین فشار کاری در مرز را متحمل می‌شوند و نحوه فعالیت کارکنان در این بخش می‌تواند صف متقاضیان در مرز را افزایش یا کاهش دهد لذا به هر طریق ممکن باید تعداد کارمندان گذرنامه را افزایش داد و خدمات رسانی آنان را در دو شیفت ساماندهی کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: در صورت دو شیفته شدن فعالیت کارکنان مرزبانی و اداره گذرنامه در مرز، باید کارکنان گمرک نیز به صورت دو شیفت فعالیت داشته باشند که تحقق این مهم نیازمند جذب نیروی انسانی جدید در این بخش است و باید هر چه سریعتر در این زمینه اقدام شود.
وی با اشاره به کمبود باسکول و ضعف اینترنت در آن سوی مرز دوغارون گفت: باید ساماندهی دو بخش مزبور به عنوان یک مطالبه جدی از سوی ایران به دولت افغانستان اعلام شود زیرا با افزایش ساعات کاری در مرز، نبود باسکول و اینترنت مطلوب در گمرک اسلام قلعه مشکلات دوغارون را بیشتر خواهد کرد.
رسولیان درباره اجرای طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اظهار کرد: در صورتی که سازمان مسئول در موعد مقرر نتواند طرح جامع را مصوب و زمینه سرمایه گذاری را فراهم کند مجبور به اتخاذ تدابیر دیگری خواهیم بود.
معاون استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: بنا به تاکید استاندار همه مصوبات نشست شورای ساماندهی مبادلات مرزی لازم الاجرا است، این شورا قانونی است و ساعات نشستهای آن باید مرتب و مشخص باشد.
*افزایش دو برابری حجم تراکم کامیونها در مرز
معاون فرماندار تایباد نیز در این نشست مرز دوغارون را یکی از تنفسگاه‌های تجاری کشور دانست و گفت: طی دو ماه اخیر حجم تراکم کامیونها در این مرز دو برابر شده است و در پی افزایش ساعت کاری در مرز دوغارون، فعالیت دستگاه‌های متولی از 6 صبح تا 22 شب در حال انجام است.
عبدالرضا سپهری افزود: از آنجا که کار در مرز فرسایشی است، می‌بایست نیروهای انسانی در مرزبانی، گمرک و اداره گذرنامه تقویت شوند زیرا نیروی انسانی فعلی جوابگوی افزایش ساعت کاری انجام گرفته در مرز نیست.
وی بیان کرد: از ابتدا تا 12 آبانماه ورودی کامیون از افغانستان 8.2 درصد و خروجی کامیون از دوغارون 20.9 درصد افزایش یافته به طوری که در هر ساعت 18 کامیون از مرز دوغارون خارج می‌شود و از حجم کامیون‌ها در توقفگاه‌های مرز کاسته شده است.
سپهری گفت: در حالی که خروج کامیونها از مرز دوغارون سرعت گرفته است اما در گمرک اسلام قلعه دوباره معطل می‌مانند، لذا بیشتر کامیونهای ترانزیتی به دلیل ناامنی در آنسوی مرز حاضر نیستند از ساعت 17 بعد از ظهر از مرز دوغارون خارج شوند لذا در توقفگاه‌ می‌مانند، برای حل این موضوع باید مذاکراتی را طرف افغانستانی انجام گیرد.
معاون فرماندار تایباد اظهار داشت: اجرای طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون چند سالی است که معطل مانده لذا درصدد هستیم این کار به شرکت توسعه عمران دوغارون واگذار کنیم تا هر چه سریعتر این طرح را اجرا کند.
*کاهش توقف کامیونها در پشت مرز
ناظر گمرکات خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: با افزایش 50 درصدی ساعات کار در مرز دوغارون، تعداد کامیون‌های معطل مانده در پشت مرز از سه هزار و 300 دستگاه به یکهزار و 900 دستگاه کاهش یافته است.
امید جهانخواه با اشاره به افزایش 20 درصدی خروج کامیونها از سه معبر مرزی در دوغارون افزود: در صورتی که طرف افغانستانی تشریفات گمرکی را به موقع و ساعات کاری را افزایش دهد، آمار خروج کامیونها در مرز می‌تواند روزانه به بیش از 750 دستگاه برسد.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تا 25 آبانماه یکهزار و 854 تن کالا به ارزش 32 میلیون دلار از مرز دوغارون صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 3.5 درصد در وزن و ارزش کالا افزایش داشته است.
ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: در این مدت ترانزیت کالا از دوغارون 52 درصد و از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون 310 درصد رشد کرده است که مقایسه این ارقام با میزان صادرات از این مرز نشان دهنده تمرکز بیشتر فعالیتهای منطقه مرزی دوغارون بر روی کامیونهای ترانزیتی می‌باشد.
جهانخواه با اشاره به کمبود نیروی انسانی در گمرکات خراسان رضوی تاکید کرد: باید برای جبران کمبود نیروی انسانی در گمرک دوغارون و گمرک خواف تدبیر ویژه ای اتخاذ شود.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۱۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی