۱۳۹۹/۰۷/۱۵

سهمیه آرد نانوایی‌های متخلف کسر و نانوایی‌های نمونه تشویق می‌شوند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ۲۰ درصد از سهمیه آرد دولتی نانوایی‌های شهری و ۱۰ درصد از سهمیه آرد دولتی نانوایی‌های روستایی در صورت عدم مراجعه نانواها برای تمدید یا اخذ اعتبار پروانه کسب، کسر می‌شود و به نانوایی‌هایی که سهمیه آرد کمتری دارند یا ضوابط بهداشتی و دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنند اختصاص می‌یابد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان روز سه‌شنبه در نشست کارگروه گندم، آرد و نان خراسان رضوی افزود: کمیته‌ای متشکل از کارشناسان سازمانهای مختلف تشکیل می‌شود و شاخصهای مدنظر برای اختصاص سهمیه بیشتری از آرد دولتی برای تشویق نانوایی‌هایی که ضوابط و مقررات را رعایت کرده باشند تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: باید توازن لازم برای اختصاص سهمیه آرد دولتی به نانوایی‌ها برقرار شود تا سهمیه نانوایی های متخلف با سهمیه نانوایی هایی که همه ضوابط و قوانین را رعایت می‌کنند یکی نباشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: دانشگاه علوم پزشکی فهرستی از نانوایی‌هایی که نان باکیفیت بالا تولید می‌کنند را اعلام کند تا سهمیه مشخصی از آرد به عنوان مشوق در اختیار آن نانوایی‌ها قرار گیرد.

رسولیان، دو نرخی بودن نان نیمه یارانه‌ای را معضلی در شبکه عرضه نان دانست و گفت: طی نامه‌ای با امضای سرپرست استانداری از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست خواهد شد که آرد نانوایی‌های نیمه یارانه‌ای که دو نرخ دارند یکسان شود و همچنین نان جدید تحت عنوان "نان آزاد" بدون داشتن سهمیه‌ای از آرد دولتی برای صنف نانوایی تعریف شود.

وی همچنین اجرایی شدن کامل "طرح سامانه جامع انبارها" را مورد تاکید قرار دارد و گفت: این موضوع مورد نظر جدی وزیر جدید صنعت معدن و تجارت است و با ثبت همه انبارها در این سامانه، کنترل بیشتری بر روی ذخیره سازی و عرضه گندم انجام خواهد گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی هرگونه افزایش خودسرانه نرخ نان و عدم رعایت نرخ مصوب کارگروه گندم، آرد و نان را از سوی نانوایی‌ها تخلف دانست و گفت: با نانوایی‌های متخلف در این زمینه برخورد قانونی می‌شود.

رسولیان افزود: افزایش نرخ نان در صورتی قابل اجرا خواهد بود که کارگروه ملی گندم، آرد و نان کشور آن را مصوب کند که این موضوع در آن کارگروه با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های تولید نان در حال بررسی است.

*اجرای آزمایشی کسر ۲۰ درصد از سهمیه آرد متخلفان

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: گروه کارشناسان ذیل کارگروه آرد و نان استان کسر ۲۰ درصد سهمیه آرد آن دسته از واحدهای نانوایی که پروانه کسب آنها از درجه اعتبار ساقط شده بود و در مهلت مقرر برای تمدید اعتبار به اتحادیه نانوایان مراجعه نکرده بودند را مصوب کرد.

علی غفوری مقدم افزود: پس از اجرای این مصوبه عده‌ای از نانوایان برای تمدید پروانه کسب خود به اتحادیه نانوایان مراجعه کردند و تعدادی از نانواها نیز مراجعه‌ای نداشتند لذا این کسر سهمیه آرد انجام شد و از محل آن ۲۵۰ تن معادل ۶ هزار و ۲۵۰ کیسه به ۱۸۸ واحدی که سهمیه کمی معادل ماهانه ۱۵ کیسه دارند، به صورت موقت و دو ماهه اختصاص یافت.

وی اظهار داشت: طی دو ماه آینده در صورت عدم مراجعه واحدهای نانوایی برای تمدید اعتبار پروانه کسب خود، ۲۰ درصد از سهمیه آرد آنها کسر و به نانوایی‌های دارای سهمیه کم اختصاص می‌یابد. 

کسر سهمیه آرد باعث افزایش درخواست تمدید اعتبار پروانه کسب شد

رییس اتحادیه صنف نانوایان مشهد نیز در این نشست گفت: کسر سهمیه آرد یارانه‌ای واحدهای نانوایی فاقد پروانه کسب معتبر، باعث افزایش مراجعه کسبه به این اتحادیه برای تمدید اعتبار پروانه کسب شد به طوری که فقط در شهریور ماه امسال پروانه کسب ۸۰ نانوایی مشهد تمدید گردید در حالی که این میزان در فروردین ماه امسال ۱۱ مورد بود.

مصطفی کشتگر افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۲۴۵ پروانه کسب واحد نانوایی در مشهد تمدید شده است اما هنوز ۲۲۲ پروانه کسب نانوایی در این شهرستان فاقد اعتبار است و در صورتی که کسر سهمیه آرد واحدهای فاقد پروانه کسب معتبر تداوم یابد، تعداد واحدهای فاقد پروانه معتبر کاهش خواهد یافت.
به گزارش ایرنا، براساس آنچه در نشست امروز کارگروه آرد و نان استان اعلام شد؛

وی اظهار داشت: ۹۰ درصد تخلفات مربوط به گران فروشی یا کم فروشی مربوط به نانوایی‌های نیمه‌یارانه‌ای در مشهد است زیرا قیمت تمام شده نان افزایش یافته و نرخ مصوب پاسخگوی هزینه‌های آنها نیست لذا بسیاری از آنها اقدام به تعدیل نیرو و کاهش تولید کرده و برخی نیز در حال تعطیل کردن هستند.

دوگانگی در نرخ گندم و خالی ماندن دست نانوایان از آرد

فرماندار فریمان نیز در این نشست به ارایه جمع بندی نظرات فرمانداران مختلف خراسان رضوی در خصوص مشکلات نانوایی‌های شهرستانها پرداخت و گفت: تغییرات در نرخ گندم و تعیین قیمت مصوب برای خرید تضمینی گندم باعث ایجاد دوگانگی در نرخ این محصول شده است و این موضوع باعث شده است که گندم های ذخیره شده توسط کشاورزان وارد چرخه تولید نان نشود و به سمت مصرف خوراک دام سوق یابد.

عباسعلی صفایی افزود: از سوی دیگر افزایش یک باره قیمت جو به دلیل خرید آن به میزان انبوه توسط تجار تهرانی از کشاورزان و عدم تامین نهاده دامی به میزان مورد نیاز، باعث شد که قسمت عمده ای از گندم باکیفیت مناطق سردسیر شهرستان فریمان در انبارهای غیرفنی ذخیره شود. 

وی اضافه کرد: اعلام قیمت جدید برای خرید تضمینی گندم از سوی دولت نیز باعث شده است که گندم به قیمت بالاتری در اختیار نانوایی‌ها قرار گیرد و این موضوع باعث شده که تولید نان محلی با قیمت مصوب توجیه اقتصادی نداشته باشند و عرضه آن کم شود.

*۳۶ میلیارد ریال تخلف نانوایی‌ها در خراسان رضوی 

سرپرست معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۰ هزار و ۸۹۴ بازرسی از واحدهای عرضه گندم، آرد و نان در استان انجام گرفته که منجر به تشکیل هزار و ۵۶ پرونده به ارزش ۳۶ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال شده است.

محمد جواد ساعدی افزود: نسبت سهمیه آرد نانوایی‌های یارانه‌ای به نانوایی‌های نیمه یارانه‌ای منطقی نیست و این موضوع باعث تامین آرد از سوی نانوایی‌های نیمه یارانه‌ای از محل سهمیه آرد نانوایی‌های یارانه‌ای و خروج آرد از شبکه می‌شود و تخلفات صنفی را موجب می‌گردد.

وی بیان کرد: عدم بازدارندگی لازم برخی قوانین نیز باعث استمرار تخلفات صنفی در حوزه نانوایی‌ها شده است که باید این قوانین مورد بازبینی قرار گیرد.

او کسر سهمیه آرد نانوایی‌های متخلف را بهترین ابزار برای جلوگیری از کم فروشی، عدم درج قیمت و عرضه آرد خارج از شبکه ذکر کرد.
 

به نقل از خبرگزاری ایرنا


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۴۸۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی