۱۳۹۹/۰۴/۲۹

معاون استاندار با اشاره به مصوبات کمیته ملی تأمین مالی طرح‌های استان خبر داد

۲۴۷۰ میلیارد تسهیلات برای ۱۴ طرح اقتصادی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: مدیران عامل ۴ بانک دولتی در جلسه کمیته تأمین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری استان با پرداخت تسهیلات ۲۴۷۰ میلیاردی برای تکمیل ۱۴ پروژه مهم اقتصادی استان موافقت کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی و به نقل از روزنامه خراسان، بهمن‌ماه سال گذشته بود که با دستور وزیر اقتصاد و دارایی «کمیته ملی برای تأمین مالی پروژه‌های مهم سرمایه‌گذاری استان» در این وزارتخانه تشکیل شد تا زمینه رفع موانع و افزایش اختیارات بانکی استان به ‌منظور اعطای تسهیلات برای پروژه‌های اقتصادی استان فراهم شود.
روز گذشته، دومین جلسه این کمیته به ریاست معاون امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصاد و دارایی و با حضور مدیران عامل 4 بانک دولتی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و مدیرکل امور اقتصادی استان در این وزارتخانه تشکیل شد تا درباره تأمین مالی 16 طرح عمده اقتصادی استان تصمیم‌گیری شود.
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در تشریح مصوبات این جلسه اظهار کرد: در این جلسه درباره 16 طرح سرمایه‌گذاری در استان که ظرفیت ایجاد اشتغال بالای 100 نفر و سرمایه‌گذاری بالای 50 میلیارد تومان را دارند و امکان تأمین مالی آن‌ها در استان با توجه به اختیارات شعب استانی بانک‌ها وجود نداشت، تصمیم‌گیری شد.مجموع سرمایه‌گذاری این طرح‌ها معادل 4639 میلیارد تومان و ظرفیت اشتغال آن‌ها حدود 4900 نفر است.
وی افزود: مجموع تسهیلات سرمایه‌گذاری که متولیان این 16 طرح و پروژه اقتصادی تقاضا داشته‌اند، حدود 3031 میلیارد تومان بوده است که در این جلسه برای تأمین مالی 14 طرح از 16 طرح تصمیم‌گیری شد و بانک‌های عامل موافقت خود را با تأمین مالی آن‌ها به‌صورت پرداخت تسهیلات اعلام کردند و بررسی دو طرح دیگر در زمینه خدماتی و انرژی خورشیدی که متقاضی تسهیلات ارزان‌قیمت بودند، به جلسات آتی موکول شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: یکی از پروژه‌های مطرح‌شده در این نشست در حوزه تولید شیر خشک بود و تسهیلات موردنیاز آن حدود 200 میلیارد تومان بوده است که بانک‌ عامل تأمین تسهیلات آن را متقبل شد. البته این طرح هم‌اکنون فعال است و نیازمند اعتبار توسعه‌ای بود. طرح بعدی مطرح‌شده در این کمیته مربوط به حوزه تولید کنسانتره آهن است و اعتبار موردنیاز آن حدود 16 میلیارد بوده و بانک عامل پرداخت تسهیلات مورد نیاز این طرح را متقبل شد. طرح دیگر در حوزه تولید آلیاژ فروسیلیس فعالیت می‌کند که به حدود 600 میلیارد تومان تسهیلات نیازمند بود که بانک عامل با تأمین 50 درصد این تسهیلات موافقت کرده است.
وی ادامه داد: طرح بعدی در حوزه تولید لاستیک و تایر متقاضی تسهیلاتی معادل 250 میلیارد تومان بوده است که بانک عامل با تأمین 50 درصدی این تسهیلات به‌صورت سرمایه‌گذاری موافقت کرد. یکی دیگر از طرح‌ها در حوزه تولید سدیم کربنات فعال است و تسهیلات مورد درخواست این واحد حدود 220 میلیارد تومان بوده است که بانک عامل تأمین مالی این طرح را در قالب سرمایه‌گذاری مشترک متقبل شد. در حوزه کشاورزی نیز دو طرح برای تولید خوراک آبزیان با پیشرفت فیزیکی 30 درصد و یک طرح نیز در حوزه تولید جوجه یک‌روزه با پیشرفت فیزیکی 75 درصدی نیازمند اعتبار درمجموع 280 میلیارد تومان بوده‌اند که بانک عامل با تأمین این تسهیلات موافقت کرده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در حوزه گردشگری نیز با پرداخت تسهیلات به مبلغ 230 میلیارد تومان برای پروژه مرکز خرید موافقت شد که این پروژه هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی بالای 65 درصد دارد. در حوزه صنایع فولاد نیز بانک عامل با تأمین اعتبار طرح گندله‌سازی در قالب تسهیلات 200 میلیارد تومانی موافقت کرده است. در حوزه کشت گلخانه‌ای نیز با تأمین اعتبار در قالب تسهیلات دو پروژه به وسعت 45 هکتار و 8 هکتار با اعتباری حدود 200 میلیارد تومان توسط بانک عامل موافقت شد. طرح دیگری که در این جلسه بانک عامل موافقت خود را با پرداخت تسهیلات 180 میلیارد تومانی اعلام کرد، در حوزه خدمات پلی‌کلینیکی بوده است که این پروژه اکنون پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد دارد.
رسولیان افزود: طرح‌های صنعتی برای تولید انواع ورق فایبر سمنت با پیشرفت فیزیکی 25 درصد و تسهیلات موردنیاز 270 میلیارد تومانی ، طرح سرمایه‌گذاری تولید آجر نسوز با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد و تسهیلات موردنیاز 130 میلیارد تومانی نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: بدین ترتیب بر اساس مصوبات این کمیته بانک‌های عامل برای تأمین مالی 14 پروژه با تسهیلاتی حدود 2470 میلیارد تومان و سرمایه‌گذاری حدود 4 هزار میلیارد تومان موافقت کردند.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۶۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی