۱۳۹۹/۰۱/۰۲

کرونا و لزوم خانه‌نشینی

این روزها حال و هوای کشورمان از جمله در خراسان رضوی بخاطر بحران جهانی بیماری همه‌گیر کرونا نسبت به ماههای پیش تغییری محسوس کرده زیرا برای پیشگیری از انتقال بیماری به شدت مسری، سبب خانه‌نشینی مردم و پرهیز آنها از حضور در هر جمعی و حتی نادیده گرفتن عادت مالوف سفر در ایام نوروز و تاکید بر ماندن در خانه و شهر خود شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، شیوع ویروس و بروز بیماری کرونا در ایران و خراسان رضوی سبب تغییر شکل زندگی بیشتر مردم و فاصله گرفتن برخی اعضای خانواده شده که به ناچار با توصیه پزشکان باید از دست دادن و یا حتی نشستن کنار هم نیز خودداری کنند.

برای قطع زنجیره انتقال ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری کرونا، در ایام تعطیلات نوروزی باید از مسافرت کردن خودداری کرد و این امر بهترین فرصت برای در خانه ماندن مردم است که باید همه افراد جامعه به آن توجه کنند.  

نگهداشتن طولانی مدت مردم به ویژه در ایام تعطیلات نوروز در خانه کاری دشوار است اما پدر و مادرها می‌توانند با برنامه‌ریزی مناسب فرزندانشان را قانع کنند تا در خانه بمانند.

*هزینه قرنطینه مسافران نوروزی با خودشان

استاندار خراسان رضوی نیز با توصیه اکید به مردم برای نرفتن به مسافرت گفت: زائران و مسافرانی که از سایر شهرها به مشهد مقدس سفر کنند با هزینه خودشان در مراکز قرنطینه نگهداری می‌شوند.

علیرضا رزم حسینی افزود: این افراد با توجه به اینکه باید هزینه قرنطینه را از جیب خود بپردازند به ناچار مجبور به بازگشت به شهرها و استان‌های خود خواهند شد.

وی ادامه داد: با توجه به رشد صعودی شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی امکان میزبانی از زائران در نوروز ۹۹ در مشهد مقدس و این استان فراهم نیست و مردم برای سلامتی خودشان و خانواده از مسافرت به این استان پرهیز کنند. 

استاندار خراسان رضوی گفت: بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در استان، نوروز امسال هتل‌ها، کمپ‌ها و خانه‌های مسافر در مشهد و سایر شهرهای خراسان رضوی امکان خدمت‌رسانی ندارند.
رزم حسینی افزود: درخواست، انتظار و خواهش ما از مردم شریف ایران این است که با توجه به زیاد بودن میزان شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی نوروز ۹۹ به مشهد و استان خراسان رضوی سفر نکنند.
وی ادامه داد: مسافران در صورت سفر به مشهد مقدس مسوولان، ماموران انتظامی و خودشان را به زحمت می اندازند.

*شکل جدید مهار بحران: ماندن در خانه  

مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی گفت: در شرایط کنونی که جهان تحت تاثیر اپیدمی ویروس کرونا قرار گرفته برای جلوگیری از این بحران نباید مسافرت کرد و شکل صحیح مهار  آن در خانه ماندن است.

حجتعلی شایانفر افزود: برای مقابله با هر بحرانی سه کار عمده را باید انجام داد محافظت از خود، خودسازگاری و دوری از هر گونه بحران احتمالی.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا باید ابتدا از آن دوری کرد که درخانه ماندن و مسافرت نرفتن مهمترین عامل جلوگیری از شیوع این بیماری است.

مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به این که بحران ویروس کرونا مرز جغرافیایی نمی شناسد ابتدا باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم تا این چرخه قطع شود و بتوان آن را کنترل کرد.

شایانفر با اشاره به این که خانه بهترین مکان برای حفظ سلامتی افراد جامعه است افزود: مسافرت افراد سبب می شود ویروس کرونا گسترش شدیدی پیدا کند و به همین دلیل همه در ایام نوروز مسافرت نرویم زیرا خانواده و هموطنان خود را دوست داریم.

*قطع زنجیره انتقال ویروس منحوس

سرپرست اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری خراسان رضوی با اشاره به این که خانه ماندن مهمترین عامل قطع زنجیره ویروس کروناست گفت: از آنجایی که بهداشت و درمان و تامین شرایط مساعد برای سلامتی مردم از وظایف حاکمیتی است بنابراین تمهیداتی در این استان در نظر گرفته شده تا مسافران از قصدی که در ایام نوروز دارند منصرف شوند و در خانه های خود بمانند.

حسن گوهرپور افزود: بر همین اساس از ابتدای اسفند ماه تلاش این بود که مردم را از سفرهای نوروزی به خراسان رضوی و مشهد منصرف کنیم.
وی ادامه داد: امروز مساله مهم در مقابله با ویروس کرونا جلوگیری از زنجیره شیوع است و این زنجیره هم قطع نخواهد شد مگر این که مردم به خطر این ویروس پی ببرند و مطلع شوند که در اجتماعات چه میزان خطر ابتلا به این بیماری زیاد می‌شود.  
سرپرست اداره‌کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی گفت: ما در رسانه‌ها و در آنچه فضای اطلاع‌رسانی استان خراسان رضوی و کشور برایمان فراهم بود تلاش کردیم خطرِ سفر کردن را به مردم انتقال دهیم.

گوهرپور افزود: همگان امروز در سراسر کشور مطلع هستند که خراسان رضوی و به ویژه شهر مشهد نمی‌تواند میزبانی زائران و مسافران باشد.

وی ادامه داد: حتی امروز نیز به توصیه‌های متخصصان همه ما و مجاوران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) نیز این ایام را در منزل می‌گذرانیم بنابر این تقاضای ما از رسانه‌ها که محل ارتباط با افکار عمومی هستند این است که به مردم توصیه کنند که تا عادی شدن شرایط در خانه بمانند و این زنجیره را قطع کنند.
 


به نقل از خبرگزاری ایرنا


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۹۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی