۱۳۹۷/۱۱/۲۱

​استاندار خراسان رضوی :

رسالت شرکت های توسعه گرا ، تحقق توسعه مدل مرکز -پیرامونی

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر مدل توسعه مرکز- پیرامونی گفت : رسالت شرکت های توسعه گرا ، تقویت و توسعه رونق اقتصادی و اشتغال درمناطق پیرامونی و روستاها و مناطق جمعیتی اطراف است تا بتوانند توسعه ای پایدار برای خود و مردم منطقه رقم بزنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛ علیرضا رزم حسینی در ادامه سفر به شهرستان نیشابور با بازدید از کارخانه فولاد خراسان و بهره برداری از چند پروژه ها مربوط به این واحد در جمع کارکنان و مدیران این مجتمع افزود : باید این شرکت ها با حضور داوطلبانه همانن اقدام امروز کارخانه فولاد به عنوان معین اقتصادی منطقه نیشابور ، وارد عمل شود حضوری داوطلبانه تا توسعه اقتصادی را در منطقه پیرامونی خود با مدیریت صحیح مردم و توانمندسازی آنان رقم بزنند.
 وی با تاکید بر اینکه باید خیرین توسعه را کلید زده و در استان با قوت شکل دهیم گفت : در واقع شرکت ها و خیرین باید قبل ازبروز آسیب ها وارد عمل شده و باکمک به رونق وتوسعه هرمنطقه از بروز آسیب های بعد و تحمیل هزینه های سنگین به دولت و بخش های مردمی و خیران جلوگیری کرد.
وی با اشاره به صنایعی چون فولاد ، پتروشیمی ، سیمان و غیره افزود : امروز در حوزه صنایع مادردر سطح کشور تقریبا به خودکفایی رسیده ایم و توسعه این صنایع فولادی و معدنی اقدامی  ارزشمند و بزرگ است اما نباید باعث شود کشاورزی که خودکفایی معقولی دارد به دلیل ثباتی مشاغل در این حوزه ، کارگر کارخانجات فولاد شود  به سراغ این حوزه بیاید.
وی اظهار کرد : به منظور توسعه پایدار امروزتوسعه اقتصادی استان را در قالب 12 منطقه اقتصادی در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی در استان آغاز کرده ایم و در 6 منطقه دیگر شرکت های توانمند توسعه گرا وارد عمل شده اند و امروز هم فولاد خراسان مسئولیت کار در حوزه شهرستان نیشابور را پذیرفته است که نخستین گام می تواند تامین تسهیلاتی برای مشاغل خرد در منطقه باشد که از محل رسوب پول ناشی از گردش مالی شرکت دربانک ها ، تسهیلات خود اشتغالی دولت و با مشارکت  صندوق های خرد خوداشتغالی به سهولت انجام شود.
رزم حسینی تصریح کرد : باید فولاد وسایر شرکت های معدنی و توانمند درهر منطقه بتوانند به گونه ای عمل کنند که مردم و روستاهای اطرافشان که همه هم از امکانات زیربنایی لازم هم برخوردارند و امروز به دلیل نبود اشتغال تخلیه شده دوباره آباد گردیده و برخوردار و توانمند شوند
وی با تاکید براینکه مدل صندوق های خرد به گونه ای طراحی شده که ریسکی برای شرکت های توسعه گرا ندارد ومدلی جهانی و تایید شده می باشد که  پول های خرد مردمی را تجمیع می کند ، اظهار کرد : شرکت های توسعه گرا می توانند با تجمیع و هدایت صحیح این منابع و آموزش درست و توانمندسازی مردم این منابع و ظرفیت را برای توسعه منطقه و اشتغال جوانان پای کار بیاورند.
وی با بیان اینکه به تاکید رهبر انقلاب اقتصاد مقاومتی در مردمی بودن آن است ، افزود : فولاد و شرکت های مشابه می توانند با توانمند کردن مردم آنان را از نظر مالی و معیشتی قوت بخشند و آنان را هدایت کرده و کمک کنند تا مردم  دست در جیب خود کنند.
وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد روستاها تخلیه شود که این خود تحمیل هزینه های سنگین بر کشور است ، افزود : در ادامه با اشاره به موضوع وضعیت آب هم گفت : باید در حوزه مدیریت آب ، مردم را آموزش دهیم تا از این ثروت خدادادی و ارزشمند به درستی بهره گیرند.
 رزم حسینی با اشاره به 100 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از سفره های زیرزمینی در منطقه نیشابور گفت : این منابع ثروت بین نسلی است که به سختی ذخیره  می شود اما به راحتی برداشت می کنیم ، در واقع هر آنچه در مدیریت بهینه آب هزینه شود خود  صرفه یی است و عواید و مزیت های حاصل از آن قابل توجه خواهد بود.
وی با بیان اینکه این طرح محرومیت زدایی نیست بلکه توانمندسازی مردم برای توسعه اقتصادی است ، اظهار کرد : به گونه ای جوانان منطقه و مردم بتوانند خود را اداره کنند.
وی تصریح کرد ، اگر این روند کنونی ادامه یابد،روستاها همچنان تخلیه و جمعیت حاشیه شهرها گسترش و پیامد آن افزایش آسیب ها خواهد بود در حالی که در نتیجه همین اقدامات طی سه دهه گذشته جمعیت روستاها به یک سوم کاهش یافته است حال آنکه روستاهای ما اینترنت ،آب ، برق و گازو جاده دارند.
 وی گفت : در واقع  غفلت از جوانان و اشتغال آنان موجب شده شرایط امروز حاکم شود و هیچ راهی نداریم جز آنکه اینک با ظرفیت و توان شرکت های توانمند و بخش خصوصی و مردم این شرایط را اصلاح کرده و بهبود بخشیم .
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد : در واقع طی این سال ها مدیر توسعه گرا نداشته ایم و اگر بوده مدیریت توسعه ای نداشتند که رونق کسب و کار را رقم بزنند و همین موجب شد که روستاها تخلیه شوند.
 وی با بیان اینکه اکثر جوانان و روستائیان ما تحصیل کرده هستند ، گفت : در واقع نیروی انسانی دانش آموخته وجود دارد و سرمایه ها هم هست اما باید تجمیع و ساماندهی شود چنانکه کل بودجه  عمرانی خراسان رضوی 400 میلیار تومان است اما امروز 3 هزار میلیارد تومان یارانه در استان به صورت سالانه توزیع می شود و 88 هزار میلیار تومان سپرده های بانکی استان است.
رزم حسینی وجود مدیران توسعه گرا برای تجمیع و ساماندهی و اتصال این منابع به مردم و ظرفیت ها را ضرورتی دانست که امروز در طرح مثلث توسعه اقتصادی استان دنبال می شود تا به جای انتظار برای منابع قطره چکانی دولت از این توان برای ایجاد اشتغال و توسعه بهره گرفت.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۹۱۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی
  •  آمار سایت