۱۳۹۷/۱۱/۰۱

برای نخستین بار درکشور؛

با امضا تفاهم نامه طرح بانوی سبز اجرای آن در خراسان رضوی آغاز شد

برای نخستین بار در کشور طرح بانوی سبز در قالب یک تفاهم نامه اجرایی بین مدیران کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی و حفاظت محیط زیست استان به امضا رسید و وارد مرحله اجرایی شد.

به گزارش اداه کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، فرشته سلجوقی ضمن استقبال از اجرای این طرح دراستان اظهار داشت: استفاده از انرژی و ظرفیت بی بدیل استان در تمامی گروه ها و طبقات  اجتماعی، برای حفاظت از زمین ضروری است.
وی ادامه داد: زن مظهر تجلی مهر و عطوفت است و زنان در طول تاریخ همواره پیام صلح و دوستی را ترویج داده اند و اگر امروز شاهد از دست رفتن منابع حیاتی زمین هستیم به واسطه عدم آگاهی زنان ازاین مهم است که آن هم به دلیل کم توجهی جامعه به سهم موثر آنان در این خصوص بوده است.
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی همچنین گفت: برای هر گونه تحول در نظام آموزشی ، اصلاح الگوی مصرف ، ترویج رفتار صحیح اجتماعی و برخورد با طبیعت و زیستمندان ،نیازمند اصلاح الگوی فکری زنان هستیم و مشارکت خواهی و فراخوان این قشر به حفظ محیط زیست نشان دهنده این است که جامعه به پتانسیل وجودی زنان آگاه شده است.
فرشته سلجوقی ضمن ابراز خرسندی از شکل گیری این پویش زیست محیطی درقالب "طرح بانوی سبز" ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری دراین خصوص و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست در جامعه زنان، ابراز امیدواری کرد که این پویش به صورت یک حرکت دائمی دربین بانوان و پس ازآن در خانواده و دیگر اقشار متأثر از حضور زنان مبدل شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز اظهار داشت: هدف از پیاده سازی طرح"بانوی سبز" که برای نخستین بار پس از ماه ها مطالعه و بررسی همه جانبه به مرحله اجرایی رسیده است، ظرفیت سازی و بهره مندی از جایگاه و منزلت اجتماعی و اقتصادی بانوان در جامعه برای پیشبرد اهداف محیط زیستی و افزایش نرخ جلب مشارکت بوده است.
 تورج همتی ضمن اشاره به اینکه ،با پیاده سازی این طرح علاوه بر ارتقاء سطح مهارت و آگاهی بانوان ، درصدد هدایت زمینه فعالیت سازمان های مردم نهاد حوزه زنان به سمت حفظ محیط زیست و تقویت نقش زنان در حمایت از زمین هستیم، ادامه داد: با توجه به نقش کلیدی و موثر زنان در خانواده و اجتماع، آموزش و جلب مشارکت سازنده بانوان در زمینه طرح مباحث و مسائل محیط زیستی، عامل بسیار تاثیر گذاری در اشاعه فرهنگ حفاظت و پاسداشت محیط زیست و شکل گیری سرمایه اجتماعی مرتبط در حرکت به سوی توسعه پایدار خواهد بود.
این مقام مسئول افزود: در همین راستا، به منظور راهبری نظام مند موضوع، مشاور علمی و هماهنگ کننده ای برای پیشبرد طرح تعیین شد تا ضمن اشاعه و گسترش فضای طرح مسائل محیط زیستی استان و شبکه سازی از حضور موثر بانوان در حوزه حفاظت محیط زیست استفاده کرده و بدین طریق با دخالت مستقیم نیمی از جمعیت فعال جامعه، پلی ارتباطی با سایر گروه های اجتماعی شکل گیرد.
همتی همچنین گفت: طبق این تفاهم نامه برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه بانوان درسطوح مختلف دستگاه های اجرایی، سمن ها،  فعالان محیط زیست و رسانه و نیز نیاز سنجی آموزشی درحوزه بانوان و ارائه آموزش ها منطبق با نتایج احصاء شده و بهره مندی از ظرفیت شوراهای شهر و روستا به منظور بستر سازی مناسب جهت مشارکت موثر بانوان بویژه در روستاها و توسعه همکاری های بین بخشی درحوزه مهارتی آموزشی مورد انتظار است.
این تفاهم نامه اجرایی درقالب 7 ماده و یک تبصره همزمان با هفته هوای پاک و با حضور مدیران کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی و حفاظت محیط زیست استان به امضا رسید که در این مراسم جمعی از نمایندگان جامعه دانشگاهی و مشاورین بانوان در دستگاه های اجرایی شرکت داشتند.
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۳۶۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی