۱۳۹۷/۱۰/۱۳

معاون وزیر تعاون :

عملکرد مطلوب سیستم بانکی در طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : عملکرد سیستم بانکی در تصویب و پرداخت تسهیلات طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی در قبال منابع در اختیار تا کنون خوب بوده است .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛ عیسی منصوری در کارگروه اشتغال و توسعه استان با بیان اینکه 1.5 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی که معادل ریالی آن 12 هزار میلیارد تومان برآورد می شد به موضوع توسعه اشتغال روستایی در کشور اختصاص یافت که امروز با تغییر نرخ ارز این رقم به 18 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه تا الان 3 هزار میلیارد تومان از این رقم به به بانک ها ابلاغ شده است ، افزود : معادل همین میزان هم از سوی بانک ها گذاشته شده و در مجموع 6 هزار میلیارد تومان از این منابع در اختیار بانک ها برای پرداخت است.
 وی گفت : تا کنون نیز در مجموع حدود 18 هزار میلیارد تومان طرح توسط دستگاه های اجرایی به بانک ها معرفی شده که در این راستا بانک های عامل علی رغم در اختیار داشتن 6 هزار میلیارد تومان ، تا الان 7 هزار و 500 میلیارد تومان طرح را مصوب کرده اند .
منصوری اظهار کرد : تا کنون قرارداد 5 هزار و 800 میلیارد تومان از این طرح ها بین متقاضی و بانک منعقد شده و 5 هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات نیز پرداخت گردیده است.
وی با اشاره به ابلاغ دو مرحله دیگر از این تسهیلات که هر مرحله 15 درصد از منابع مربوطه است ، گفت : متاسفانه با وجود گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ مرحله سوم و یک هفته از مرحله چهارم هنوز به بانک ها رقمی پرداخت نشده است .
به گفته وی ، از 6 هزار میلیارد تومانی که بعد از افزایش نرخ ارز به رقم تسهیلات توسعه اشتغال افزوده شده بخشی معادل 3 هزار و 700 میلیارد تومان مقررشد به بخش های حمایتی اختصاص یابد که رقمی معادل 2 هزارمیلیارد تومان آن اختصاص به کمیته امداد امام (ره)  دارد.
وی افزود : مابقی این رقم تا 6 هزار میلیارد تومان برای افزایش هزینه اجرای طرح هایی است که اجرایی شده و به دلیل افزایش نرخ ها مشمول افزایش هزینه ها شده است.
وی تصریح کرد : علت بسته شدن سامانه کارآر هم به دلیل آن است که در شرایط فعلی ظرفیت پذیرش طرح های جدید وجود ندارد اما در عین حال در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم مجوز برداشت رقمی از این حساب برای حوزه اشتغال را به صورت سالانه اخذ کنیم .
 وی گفت : در بحث متمم برای طرح های در دست اجرا بانک ها محور عمل خواهند بود و این افزایش هزینه ها در اجرای طرح ها را مشخص و در صورت نیاز در قالب متمم اقدام می شود.
منصوری افزود : همچنین طرح هایی که به بانک ها ارسال شده و هنوز مصوب نگردیده مشمول پالایش دوباره می شوند.
وی در ادامه عملکرد خراسان رضوی در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی و نظارت بر آن ها را خوب توصیف و عنوان کرد : انحراف هشت درصد اولیه که در بررسی مجدد به یک درصد رسیده است بسیار مطلوب است و نشان می دهد که سرعت فدای دقت نشده و کار با حساسیت و دقت بالا پیش رفته است.
وی با بیان اینکه نظارت اثبات می کند که کار هدفمند و هم اثر بخش است، اظهار کرد : بدین منظور در حوزه نظارت علاوه بر سامانه کارآ یک سامانه ناظرهم  تعریف کردیم و در این راستا علاوه بر استان ها در مرکز نمونه برداری برای نظارت هم به روش علمی انجام می شود .
وی تصریح کرد : این وام ها نه برای تولید بلکه با محوریت اشتغال است و در حوزه نهادهای حمایتی هم باید توجه داشت که هدف ما در این پروژه اختصاصا نه فقرزدایی بلکه ایجاد و تقویت اشتغال این جمعیت است .
معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : حل مشکل اشتغال با پشت میز نشینی ممکن نیست باید به روستاها و مناطق دورافتاده رفته و با شناسایی آن به مردم منطقه کمک و خدمات برای ورود به این عرصه ارائه داد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۹۰۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی