۱۳۹۷/۱۰/۱۲

سرپرست استانداری خراسان رضوی :

توسعه همه جانبه مناطق مرزی ضرورتی جدی /وضعیت مطلوب امنیتی مرزهای استان

سرپرست استانداری خراسان رضوی گفت : امروز توسعه در مناطق مرزی اعم از روستاها و شهرها موجود در این مناطق باید به صورت همه جانبه و در همه ابعاد امنیتی ، اقتصادی –معیشتی ، اجتماعی و غیره انجام شود و باید به عنوان ضروری محوری مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛ قربان میرزایی در همایش امنیت و توسعه شهرستان های مرزی خراسان رضوی با بیان اینکه باید همه بخش ها به این موضوع ورود کنند ، افزود : در این میان نقش فرمانداران در احصا مسائل و ایجاد هماهنگی ها و برنامه ریزی ها در اقدام موثر در این مناطق محوری است.
  وی با اشاره به اینکه موضوع توسعه و امنیت بحثی فراگیر است ، اظهار کرد : با توجه به 830 کیلومتر مرز مشترک استان با دو کشور افغانستان و ترکمنستان و تهدیدات و فرصت ها متعدد در این دو نقطه مرزی باید به تناسب شرایط و موقعیت برنامه ریزی و اقدام مناسب صورت گیرد و در این میان اولویت نخست تمرکز بر تهدیدات است.
وی ادامه داد: امروز آمریکا بعد از اعمال جنگ روانی واقتصادی جدید علیه جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند از کشورهای همسایه به عنوان محل منازعه برای آسیب زدن به کشور ما استفاده کند.
وی با اشاره ایجاد مسیر ترانزیتی لاجورد گفت : هدف دشمن از ایجاد این مسیر ترانزیتی وارد کردن لطمه اقتصادی به ایران است و از همه ابزارهای خود بدین منظور بهره می گیرد و در این میان ما باید پروژه ها و طرح های جایگزین برای این مسیر داشته باشیم .
میرزایی افزود: دشمن برای ضربه زدن به ایران، راه ترانزیتی جدید لاجورد را با هدف دسترسی به اروپا با دور زدن ایران از مسیر افغانستان به ترکمنستان، دریای خزر و در نهایت به اروپا ایجاده کرده است و ما نیز می توانیم با ایجاد شرایط و تسهیلات مناسب برای ترغیب و تقویت مسیر ترانزیتی ما که اقتصادی هم هست این توطئه را نیز خنثی کنیم.
 وی با بیان اینکه گروه های تکفیری و تروریستی در افغانستان تهدید جدی است ، اظهار کرد : افزایش تجاوزات مرزی از جمله مباحثی است که اخیرا با آن مواجهیم اما به برکت حضور مقتدرانه ارتش و مرزبانان و فرزندان غیور این سرزمین در مرزها کمترین مشکل را داریم و امنیت مطلوبی در مرزهای استان حاکم است.
میرزایی گفت : در این میان اقدامات سخت افزاری مثل ایجاد برخی جاده های مرزی و پل ها هم باید انجام شود که امید است به سرعت تکمیل شود.
وی با اشاره به اینکه افغانستان در پروسه صلح است و انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارد ، اظهار کرد : این شرایط تحولاتی می تواند در پی داشته باشد که می طلبد نسبت به این موقعیت حساسیت و هوشیاری لازم را داشته باشیم .
سرپرست استانداری خراسان رضوی گفت : باید توسعه مرزی را با جدیت دنبال کنیم و برای ثبات و آرامش مرزها این توسعه ضرورت اصلی است.
 وی ادامه داد : توسعه ای که باید در همه زمینه ها و ابعاد باشد و نخستین قدم ،تثبیت روستائیان و ایجاد رونق در حوزه های اقتصادی و زیربنایی است که مستلزم برنامه ریزی مناسب است، هر چند اقدامات خوبی دراین راستا صورت گرفته ولی کافی نیست .
 وی اظهار کرد : باید برای تثبیت جمعیت اقدامات مختلفی انجام شود و معیشت روستائیان و اقتصاد روستا و امکانات زیرساختی از جمله حل مشکل آب و معیشت در شهرها و روستاهای مرزی ارتقا یابد.
میرزایی با اشاره به استقرار ارتش در مرز گفت : هم اکنون ارتش ارائه خدماتی به مردم در مناطق مرزی را آغاز کرده  و باید اتکا مردم به ارتش و ارتباط ارتش با مردم بیش از پیش تقویت شود که خود عامل مهم ارتقا امنیت است.
 وی در ادامه سرمایه گذاری در مرزها را مهم خواند و افزود : به منظور تقویت اقتصاد مناطق تسهیلات توسعه اشتغال مناطق روستایی و محروم کمک موثری به این حوزه است ضمن آنکه طی هشت ماهه امسال بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون دلار کالا از استان صادر شده که بخش زیادی از آن از طریق گمرکات  و پایانه های مرزی دوغارون و سرخس انجام شده است.
 وی عنوان کرد : این صادرات که نسبت به سال گذشته در این زمان رشد 40 درصدی دارد ، اگر با محوریت بازارچه های مرزی باشد می تواند به توسعه و رونق اقتصاد مرز بیانجامد.
 وی اظهار کرد : هم اکنون توسعه و تقویت زیرساخت های پایانه مرزی دوغارون در برنامه است و باید تلاش شود تا زمینه سرمایه گذاری مشترک با افغان ها فراهم شود.
سرپرست استانداری خراسان رضوی ادامه داد : ضمن آنکه زمینه های سرمایه گذاری در این مناطق بسیار زیاد است و با شناسایی و احصا و معرفی آنها ضمن ترغیب سرمایه گذاران ، فرصت سرمایه گذاری مشترک و گره خوردن منافع دو طرف ایجاد شود.
وی ایجاد مناطق آزاد تجاری در استان هم در دست پیگیری جدی است و تبدیل پایانه های مرزی دوغارون و سرخس به منطقه آزاد تجاری می تواند معیشت مرزنشینان و مردم این مناطق مرزی را ارتقا دهد.
وی با اشاره به محرومیت این مناطق گفت : امروز نیاز به ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در این نقاط داریم و در این راستا از ظرفیت های این مناطق استفاده کرده و اعتبارات را به خوبی برای تقویت این مناطق جهت دهی کنیم .
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۴۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی