۱۳۹۷/۱۰/۱۰

معاون علمی رئیس جمهوری :

سرمایه گذاری بخش خصوصی کلید توسعه پژوهش و فناوری است/بستن حتی یک کسب و کار خیانت به کشور است

معاونت علمی ریاست جمهوری گفت : امروز باید کارآفرینی تبدیل به یک ارزش شود از آن رو که سرمایه گذاری و تلاش برای ایجاد اشتغال است و در این میان بستن حتی یک کسب و کار خیانت به کشور و جوانان این مرز و بوم است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛ سورنا ستاری در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با بیان اینکه فراهم کردن محیط و اکوسیستم مناسب و توسعه فرهنگی عامل اصلی شکل گیری اقتصاد دانش بنیان است در حالی که در اقتصاد نفتی عامل محوری پول است افزود : در این میان تفاوت جدی اقتصاد دانش بنیان با اقتصاد نفتی در حجم قابل توجه ارزش افزوده و درآمد بالای صادراتی و سرمایه گذاری اندک آن است.
وی تصریح کرد : در واقع باید برای تک تک آحاد یک جامعه کارآفرینی ارزش باشد و این روحیه که همه سازمان و بخش ها افتخارشان بستن یک کسب و کار با هر عنوان باشد خود معضلی جدی برای توسعه و ارتقا فضای کسب و کار است.
ستاری  با بیان اینکه شرکت های فناور و استارت آپی امروز با مشکلاتی اعم از بیمه و گمرک و غیره مواجهند که برخی بسیار جزئی است اظهار کرد : باید  تلاش شود این مسائل حل شده تا محیط کسب و کار برای این بخش ها فراهم گردد.
 وی با بیان اینکه اگر کارآفرین محترم و کارآفرینی مقدس شمرده شود کسی به خود اجازه نمی دهد که کرکره واحد کارآفرینی را پایین کشیده و یا آنها را به اشکال مختلف اعم از گرفتن مالیات و بیمه و غیره تحت فشار بگذارد زیرا این فرد ،کارآفرین و ایجاد کننده اشتغال ، رونق اقتصادی و انسانی مفید و با ارزشی برای جامعه محسوب می شود.
معاون علمی رئیس جمهوری گفت : برای ایجاداین فضا باید همه  بخشها اعم از بانک ها،بیمه ها ، ادارات اماکن،  شهرداری و بسیاری سازمان ها و دستگاه هایی که در فضای کسب و کار دخیل و موثر هستند در راستای بهبود این فضا نه ایجاد، گیر و مشکل حرکت کنند.
وی گفت : شکل گیری سیستمی برای حمایت از فرزندان این جامعه و تقویت توانمندی و تخصص آنها در توسعه کشور و ارتقا اشتغال و رونق تولید ضرورتی برای حفظ و ماندگاری این نیروی انسانی در استان و نیز در سطح کشور است.
وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری فقط یک محیط کسب و کار است ، افزود : دلیلی ندارد که حتما یک فضای فیزیکی محدود باشد ، بلکه هر فردی که ایده و اختراعی دارد در هر جای کشور و استان باید بتواند از تسهیلات و امکانات آن استفاده کند و در واقع  کل شهر پارک است.
 وی ادامه داد : وقتی شهر هوشمند و فناور استارت آپی داشته باشیم همه مباحث و مسائل ، فرصتی برای اشتغال است چنانکه  استارت آپ ها  ها نوعی تفکر فرهنگی برای حل معضلات و استفاده از معضلات برای ایجاد شغل و توسعه می باشند.
ستاری با بیان اینکه آموزش در شهر هوشمند امری مهم است ، افزود : در واقع ساکنان این شهر هر روز تحت آموزش های جدید قرار می گیرند و از امکانات و ظرفیت های آن بهره می گیرند.

*با پول نفت نمی شود اقتصاد را درست کرد 
 فرهنگ وابستگی به نفت فرهنگ ،اقتصاد و دانش کشور ما را نابود می کند و با پول نفت نمی شود اقتصاد درست کرد و ابن سیناها ، ابن هیثم ها و خوارزمی ها و غیره هم با تفکر نفتی و منبع زیر زمینی پرورش نیافته اند و نمی شود دانش را با پول نفت خرید.
 وی تصریح کرد : باید این تفکر اصلاح شود و شرکت هایی بر پایه  دانش با سرمایه های چندین هزار میلیارد تومان شکل گیرد و امروز  کل شهر مشهد با همه ظرفیت ها می تواند پارک علم و فناوری باشد چنانکه در تهران این موضوع اجرایی شد و یک ناحیه ، به طور کامل فناور شده است.
وی با بیان اینکه ایران ظرفیت های بالقوه بسیاری دارد ، گفت :امروز  زبان فارسی زبان نهم دنیا در حوزه اینترنت و فضای مجازی است.
وی عنوان کرد : بیش از 50 درصد تعداد نام های کاربری اینترنت در خاورمیانه متعلق به ایرانیان است، حال آنکه کشورهای عرب زبان با دارا بودن بیش از دو برابر جمعیت ما و درآمدهای نفتی هنگفت عقب تر از ما هستند.
ستاری اظهار کرد : امروز بزرگترین استارت آپ های منطقه با سرمایه های چندین هزار میلیارد تومانی  داریم که در حوزه های مختلف اعم از نانو ، بیوتکنولوژی ، تجهیزات پزشکی ، فناوری و مانند آن فعال هستند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت : این زمینه ها جایی است که می توان مغزها و فرزندان این آب و خاک را نگه داشت و محیط را فراهم کرد اما در مواردی اشتباه کردیم و به زود صنعت را به جاهایی بردیم که اصلا ماهیت اقتصادی ندارد و نمونه آن اصفهان است که بیش از هر نقطه ای دارای ظرفیت های فرهنگی گسترده بود.


*کلید توسعه پژوهش سرمایه گذاری بخش خصوصی است /دولت شریک خوبی برای سرمایه گذاری نیست
 وی کلید حوژه پژوهش و توسعه شرکت های دانش بنیان و فناوررا در سرمایه گذاری بخش خصوصی دانست و گفت : ما با سرمایه گذاری دولت در بخش پژوهش به جایی نمی رسیم وقتی نتیجه مطلوب می گیریم که به ازای هر ریال سرمایه گذاری دولت چندین برابر توسط بخش خصوصی هزینه و سرمایه گذاری شود.
 وی با تاکید بر اهمیت و اقتصادی بودن سرمایه گذاری در این حوزه گفت : شرکت های استارت آپی که امروز بزرگ شده اند دو سال و سه سال قبل نبودند و کسانی که تصمیم گرفتند در این حوزه سرمایه گذاری کننددر واقع دارای شم اقتصادی بالایی بودند.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری باید توسط بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات دولتی باشد اما نباید دولت سهام دار شود، زیرا دولت شریک خوبی برای سرمایه گذاری نیست و فقط باید در راستای درست کردن اکو سیستم کسب و کار اقدام نماید.

*آمادگی برای تبدیل مشهد به شهر هوشمند، فناور و نوآور
وی با بیان اینکه  خراسان رضوی پتانسیل بالایی در حوزه فناوری و شرکت های دانش بنیان شامل نیروی انسانی ، ظرفیت های  مرزی گسترده ، فرهنگ کارآفرینی قوی است ، از آمادگی کامل معاونت علمی ریاست جمهوری برای تبدیل مشهد به شهری نوآور ، فناور و هوشمند خبر داد.
وی تصریح کرد : امروز بسیار مهم است که سیستم اقتصاد سنتی در کسب و کار بداند که باید روی جوانان نخبه و دانش آموخته و متخصص سرمایه گذاری کند نه آنکه جلوی آنان بایستد  یک روز با فیلترینگ و روزی با قوانین دست و پاگیر و غیره که در این صورت خواهد باخت.
 وی افزود : هر روز شاهد ورود اپلیکیشن های جدید و داده های نو در حوزه های پزشکی و نانو و غیره هستیم و این ابزار ها دست مردم قرار می گیرد و استفاده می کنند.
ستاری اظهار کرد : امروز زمان ایجاد مانع نیست و برای تحقق مشهد هوشمند باید فرآیند ها و بوروکراسی دسترسی شرکت ها به منابع اصلاح شود ، صندوق پژوهش و فناوری استان تقویت گردد و ما هم به طور قطع در صندوق سرمایه گذاری می کنیم تا از جوانان حمایت نماییم .
 وی تصریح کرد : این یک موقعیت استثنایی برای استان است که از طریق آن می تواند از اقتصاد سنتی فاصله گرفته و جهشی در حوزه اقتصادی ایجاد کند و از این رو باید همه کمک کنند محیط کسب و کارمناسب را ایجاد نماییم .
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۷۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی