۱۳۹۷/۰۹/۱۲

تاکید سرپرست استانداری خراسان رضوی بر برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت معلولان به عنوان افرادی با توانایی های خاص

سرپرست استانداری خراسان رضوی بر برنامه ریزی برای دیده شدن و استفاده از ظرفیت معلولان به عنوان افرادی دارای توانایی های خاص تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، قربان میرزایی همزمان با سوم دسامبر و 12 آذر ماه روز جهانی معلولان،در جریان دیدار مدیر کل بهزیستی استان و تعدادی از معلولان با توانایی های ویژه افزود : متناسب سازی فضای شهری و ساماندهی وروردی ساختمان دستگاه های اجرایی و ادارات استان برای استفاده برابر از امکانات ویژه معلولان و یک ضرورت 100 درصدی است. 
وی عنوان کرد : شهر عنصری زنده، فعال و پویاست که نبض آن به خاطر زندگی و تعامل انسان ها می زند، در این میان اگر قشری نتواند در این فضا به راحتی زیست کند نشان از معلولیت و محدودیت شهر است ، از این رو مناسب سازی فضاهای شهری باید همواره اولویت مسئولان و مدیران مرتبط باشد.
میرزایی با اشاره به وجود حدود 1.5 میلیون معلول در کشور که در خراسان رضوی هم این معلولان حدود چهار درصد از جمعیت 6 و نیم میلیون نفری استان را تشکیل می دهند ،تصریح کرد: نباید از مناسب سازی فضاهای شهری برای زیست این قشر از جامعه غافل شد.
وی خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت خود نخبگان تحت پوشش بهزیستی و معلولان برای دیده شدن و پرداختن به موضوعات این جمعیت  استفاده کرد. 
سرپرست استانداری خراسان رضوی اقدام روزنامه شهرآرا برای تهیه ضمیمه ای با " عنوان توان شهر " به منظور پرداختن به موضوعات و مسائل معلولان و چالش های آنان را اقدامی مبارک و در راستای رسالت اجتماعی این مجموعه دانست.
میرزایی با بیان اینکه این اقدام برای نخستین بار در کشور رخ داده است؛ تاکید کرد خراسان رضوی به دلیل انتساب به امام مهربانی ها باید در تمامی حوزه ها پیشگام و الگو باشد و حوزه معلولان هم به صورت ویژه مورد توجه تمامی بخش های دولتی و خصوصی قرار گیرد زیرا این افراد اگر در بخش هایی دچار ضعف هستند اما در برخی زمینه ها توانمندی هایی دارند که فراتر از ظرفیت افراد عادی است. 
وی تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در دولت دوازدهم را نشان از اهتمام ویژه دولتمردان برای رفع مشکلات و چالش های این قشر دانست. 
مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی هم طی این دیدار گفت: هم اکنون 2 درصد معلولان استان شامل 114 هزار و 71 معلول تحت پوشش بهزیستی هستند.
حمید رضا پوریوسف افزود: حدود 21 هزار نفر آنان کمتر از 18 سال و حدود 11 هزار نفر آنان بیش از 60 سال دارند.
وی با بیان اینکه تاکنون 30 درصد ادارات استان برای تردد افراد معلول و ناتوان مناسب سازی شده اند. اظهار کرد : این مناسب سازی شامل نصب رمپ، آسانسور، سرویس بهداشتی مناسب و درب آسان بازشو می باشد.
پوریوسف درباره قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز گفت: این قانون در قالب لایحه پیشنهادی دولت اردیبهشت امسال پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی مورد موافقت شورای نگهبان قرار گرفت و اجرای آن در سطح مورد نظر نیازمند تعیین ردیف اعتباری در بودجه سال آینده کشور است.
وی گفت : هم اکنون 165 مرکز توانبخشی روزانه، شبانه روزی، مراقبت در منزل و معاینه در منزل در این استان فعالیت دارد که سطح کمی و کیفی خدمات آنها در بالاترین سطح است.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۳۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی