۱۳۹۷/۰۹/۰۲

سرپرست استانداری خراسان رضوی :

حوزه نشر نیازمند فضای کار عادلانه با حمایت های سنجیده و ویژه است

سرپرست استانداری خراسان رضوی گفت : امروز حوزه نشر بعنوان یکی از محورهای اصلی توسعه فرهنگی نیازمند حمایت ویژه است .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛قربان میرزایی در مراسم آغاز به کار بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب در مشهد افزود : باید فضایی فراهم شود که ناشران دولتی و خصوصی بتوانند در یک فضای برابر با استفاده از امکانات و شرایط مناسب و حمایت های سنجیده و عادلانه روند طبیعی فعالیت در این حوزه  را دنبال کنند.
وی اظهار کرد : در این میان تقویت حوزه نشر به عنوان یکی از محورهای توسعه فرهنگی نیازمند حمایتی ویژه است  مخصوصا اقتصاد نشر که طی سال های گذشته به دلیل رکود نشر ، افزایش قیمت ارز و قیمت کاغذ و غیره  دچار آسیب شده است.
وی تصریح کرد : از سویی باید فرهنگ کتابخوانی با استفاده از شیوه های نوین و مناسب ترویج شده و با تعدیل قیمت ها کتاب جایگاه خود را درسبد هزینه های خانوارها بیابد که این امر موجب اقدام موثر برای  اقتصاد نشر و ترغیب ناشرین و مولفان به چاپ کتاب های موثر ، کیفی و با تیراژ بالاست.
میرزایی ادامه داد : آنچه در این میان اهمیت دارد کیفی سازی کتب منتشره است و باید از کتاب سازی و تولید کتاب به سراغ تالیف وکتاب نویسی و نوشتن آثاری پرمغز ، کیفی و موثر در هر حوزه و بخش برویم.
وی افزود : طی چند سال اخیر تلاش های خوبی برای حذف و جلوگیری از گسترش شبکه های زیرزمینی تولید کتاب انجام شده که با قدرت و قوت این روند ادامه می یابد و ظرفیت نشر الکترونیک و چاپ دیجیتال که شاید امروز تهدیدی برای حوزه نشر تصور می شود را باید با استفاده از اهرم های قانونی تبدیل به فرصتی برای توسعه کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه کرد.
میرزایی با بیان اینکه  ملتی راه توسعه و پیشرفت را طی می کند که مردمش اهل مطالعه کتاب و کتابخوانی باشد، اظهار کرد : در این میان حوزه نشر، اگر ویترین مناسبی برای عرضه نداشته باشد به نوعی در این حوزه دچار ضعف هستیم بنابراین باید کتابفروشی و جایگاه های عرضه کتاب هم به نسبت نشر تقویت شده و با ویترین هایی جذاب خوراک فرهنگی مورد نیاز مردم را در قالب این کتابفروشی ها عرضه کنیم .
سرپرست استانداری خراسان رضوی ؛ وجود و توسعه نمایشگاه های کتاب با حضور ناشران و کتابفروشان و نیز مولفان و مصنفان می تواند زمینه ای مناسب برای آشتی دوباره مردم با کتاب و کتابخوانی باشد.
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به جایگاه خراسان رضوی به عنوان مهد ادب و کتابت و دیار مردان اهل قلم در طول تاریخ افزود : این سرزمین به ظرفیت فرهنگی و ادبی خود زبان و فرهنگ پارسی را پاس داشته و حفظ کرده و بزرگان بسیاری با آثاری بسیار ارزشمند و ماندگار در طول اعصار و قرون گذشته را به خود دیده است.
وی ادامه داد : امروز هم باید فضای فرهنگی و ادبی این سرزمین دوباره رونق و هویت و اثرگذاری گذشته خویش را بیابد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۳۲۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی