۱۳۹۷/۰۹/۰۲

بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب با حضور وزیر ارشاد در مشهد آغاز به کار کرد

بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب همزمان با پانزدهمین انتخاب کتاب سال خراسان رضوی امشب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سرپرست استانداری خراسان رضوی و ناشران داخلی و خارجی در مشهد آغاز به کار کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت : اگر جریان فرهنگی کشور موضوع فاصله بین خواند و خرید کتاب و تولید آن را حل نکند، جریان مکتوب کشور دچار اختلال جدی می شود.
 سید عباس صالحی با بیان اینکه کتاب ماناترین پدیده بشری است، افزود : انقلاب اسلامی توانسته به عنوان یکی از توفیقات خود در حوزه فرهنگ مکتوب گام‌های خوبی را بردارد.
وی با اشاره به اینکه امسال چهلمین سال انقلاب اسلامی است اظهار کرد : بی انصافی است که پاره‌ای از اتفاقات قوی که در رهاورد انقلاب اسلامی بوده را به بهانه کاستی‌ها نادیده بگیریم و در این میان رشد حوزه مکتوبی یکی ازآنهاست..
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دهه اول انقلاب اسلامی بین سالهای 57 تا 67 حدود 35 هزار کتاب چاپ اول داشتیم اما الان این رقم با رشد 20 برابری به  726 هزار عنوان کتاب رسیده است.
 وی اظهار کرد : در دهه اول انقلاب 27 هزار مولف داشتیم د اما در دهه چهارم انقلاب 604 هزار مولف فعالیت دارند که بیش از 25 برابر رشد را نشان می دهد.
وی ادامه داد : از نظر جنسیتی نیز تعداد مولفان زن در سال 57، 11 نفر بود و 388 مولف دیگر مرد بودند که اختلافی 30 برابری داشتند و الان با 60 هزار مولف مرد و 28 هزار مولف زن، این نسبت به دو برابر رسیده است؛ در واقع فاصله های جنسیتی تولید علم در انقلاب اسلامی کمتر شده است
وی اضافه کرد: جریان ناشران خصوصی در این 40 سال رشد قابل توجهی داشته است.
 به گفته صالحی 10 ناشری که 300 کتاب به بالا تولید کرده اند، ناشران خصوصی بوده اند،جریان نشر خصوصی ما نیز در انقلاب اسلامی قدم به قدم پیشرفت های بیشتری داشته است.
وی عنوان کرد : علاوه بر این حوزه کتابخانه های عمومی روند رو به رشدی داشته و 9 برابر در این 4 دهه رشد نشان می دهد و نمی توان نادیده گرفت که اتفاقات قابل توجهی در حوزه رخدادهای فرهنگ مکتوب کشور پدید آمده است.
صالحی افزود: باید به راهی که نرفته ایم، بنگریم تا تلاشمان را مضاعف تر کنیم. علی رغم اتفاقاتی که در فرهنگ کشور افتاده، اتفاقات دیگری باید رقم بخورد.
وی ادامه داد : امروز مسایل مختلفی فرهنگ مکتوب ما را می آزارد آغاز این جشنواره بر محور کتاب گرچه یک نمایشگاه است اما یک دانشگاه است که بر محور کتاب شکل می گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تصریح کرد: مهم ترین دشواری ما در حوزه فرهنگی، فاصله بین تولید و خواندن است آنچه که آمارهای مختلف از خواندن در کشور ما می گوید، راضی کننده نیست و آنچه که در پژوهش ارزش ها و نگرش های ایرانیان که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت، نشان می دهد آنکه  فضای مطالعه در کشور به طور متوسط در شبانه روز 12.5 دقیقه است که این آمار البته در خراسان رضوی 16.5 دقیقه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود : در کل کشور 59 درصد گفته اند کتاب غیردرسی مطالعه نمی کنند
وی اظهار کرد: طبق آمار بانوان بیشتر از آقایان کتاب غیردرسی مطالعه می کنند.
وی ادامه داد : اینکه در حوزه خواندن و خریداری کتاب به اندازه تولید کتاب حرکت نمی کنیم، یک نقیصه قابل توجه است اگر جریان فرهنگی کشور این فاصله را حل نکند، جریان مکتوب کشور دچار اختلال جدی می شود و  باید این مساله را به عنوان یک چالش اساسی دید.
وی افزود : بحران های یک کشور فقط کم آبی، ذرات معلق در هوا و... نیست بلکه بحران یک کشوری که به کتاب متصل بوده، می تواند کم خواندن نیز باشد، به شرط آنکه این مساله را یک بحران بدانیم.
 صالحی ادامه داد: تا زمانی که این درک پدید نیامده، طبیعی است که این درد را احساس نمی کنیم. بخش قابل توجهی از فعالیت فضای فرهنگی رسانه ای ما می تواند متوجه این نکته باشد که چگونه با فعالیت عرصه رسانه مردم نسبت به بحران های محیط زیستی توجه داشته اند؟
وی تصریح کرد : ما نیاز داریم به بحران کمتر خواندن نیز بیش از اندازه کنونی توجه کنیم؛ البته در این مسیر موانعی وجود دارد،نظام آموزش و پرورش ما نظامی است که کمتر متوجه مطالعه آزاد و پژوهش های آزاد است و نظام خانواده نیز کمتر بر خواندن کتاب استوار است. نظم رسانه ای ما نیز به کتاب کمتر به عنوان یک رسانه مانا توجه دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: مجموعه این عوامل باید بتواند بیش از گذشته به مساله کتاب خواندن ما را متوجه کند،اتفاقاتی نیز به عنوان یک دریچه موقت و مسکن افتاده که فضاهای شهر را با خواندن عجین کرده است اما باید این مسکن ها به درمان های پایدارتر تبدیل شودو رسانه به کمک مدرسه و خانواده برای درگیرتر شدن با خواندن کتاب بیاید.
وی در ادامه با اشاره به جایگاهی که خراسان از گذشته در حوزه فرهنگی داشته است ، گفت : منطقه‌ای که به نام امام رضا(ع) امام مهربانی و گفت‌وگو متبرک است امامی که توانست دل ها را به کمند خود آورده و در این مکان مقیم کند.
 
وی ادامه داد: همچنین خراسان تنها جایی است که دو قطب علمی حوزه و دانشگاه در آن پا به پای هم حرکت می کنند؛ یعنی دو نهاد آموزشی قدیم و جدید، هر دو مقتدر و اثرگذار هستند اگر تمدن سازی اسلامی مبتنی بر همگرایی دانشگاه و حوزه است، این مکان یکی از نقاطی است که می‌تواند این مسیر را میسرتر کند.
صالحی خاطرنشان کرد: همچنین این استان به مصابه یک جاده ترانزیتی و فرهنگی ومسیر، مسیر نقل و انتقال فرهنگ بوده وهمچنان می توان به آن به عنوان جاده فرهنگ ایرانی اندیشید و روی آن کار بیشتری کرد.
چوی اظهار کرد  این خطه قطب فرهنگ مکتوب کشور بوده و در حوزه تولید کتاب ونیزدر کتابخانه‌هایی که از گذشته در این شهر بوده و هم در حوزه توزیع و کتاب‌فروشی‌ها، این خطه شاخص است. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حیات و تکاپو و پویایی جریان مکتوب در این شهر تپنده و پرشتاب بوده است، عنوان کرد: اتفاقات فرهنگی مانند نمایشگاه کتاب پیوندی بین گذشته و حال است.
این نمایشگاه با حضور 700 ناشر در قالب 800 غرفه شامل 35 غرفه ناشران خارجی در مجموع در مساحت 20 هزار مترمربع 29 هزار عنوان کتاب ارائه کرده اند .
بخش بین الملل هم در این  نمایشگاه دایر شده است و 20 ناشر خارجی از کشورهای آلمان، فرانسه، مصر، عراق، سوریه و افغانستان در این نمایشگاه حضور یافته اند
برپایی غرفه های سرای اهل قلم با هدف تجلیل و معرفی نخبگان این عرصه، غرفه دوستداران کتاب، جشن امضای نویسندگان برتر، رونمایی از کتابهای برگزیده، شب شعر، تعویض کتابهای کهنه با نو، برنامه شبهای فرهنگی شهرستانها و کارگاههای تخصصی خوشنویسی از جمله برنامه های جنبی بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد می باشد.

در این مراسم همچنین از برگزیدگان کتاب سال با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد.
بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد از دوم تا هشتم آذر ماه در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برای بازدید عموم دایر است.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۲۸۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی