۱۳۹۷/۰۷/۱۸

معاون استانداری خراسان رضوی :

صادرات بیش از یک میلیارد دلاری استان در نیمه نخست امسال

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از صادرات یک میلیارد و ۱۱۶میلیون دلاری کالا به وزن یک هزار و ۳۸۷ تن از گمرکات استان در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت : این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل در این زمان رشد ۳۳ درصدی از نظر ارزشی و وزنی دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛قربان میرزایی با بیان اینکه حجم صادرات هم سال گذشته در این زمان یک هزار و 36 تن به ارزش 843 میلیون دلار بوده است .
  وی عنوان کرد : از کل ارزش صادرات غیرنفتی در شش ماهه امسال 4 میلیون و 326 هزار دلار ازمحل تجارت چمدانی و 34 میلیون و 201 هزار دلار از  محل بازارچه‌ های مرزی باجگیران ودوغارون بوده است.
وی گفت : در این مدت میـزان واردات استان 144 هزار تن بـه ارزش بالغ بر176 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ازنظر وزن 8 درصد و از لحاظ ارزش7 درصد افزایش دارد چنانکه حجم  واردات سال گذشته در این زمان 134هزارتن به ارزش  164میلیون دلار بوده است.
وی ادامه داد : تراز بازرگانی خارجی گمرکات استان هم در این مدت زمانی مثبت و معادل 940 میلیون دلار است.
به گفته میرزایی ، حجم صادرات بازارچه های مرزی استان در این مدت 78 هزار و 993 تن به ارزش تقریبی 34 میلیون و 201 هزار دلار بوده است که نسبت به سال قبل از نظر وزنی کاهش 42 درصدی و از نظر ارزشی 13درصدی را نشان می دهد.
به گفته وی ، صادرات چمدانی هم که 4 میلیون و 326 هزار دلار به وزن یک هزار  321 تن بوده نسبت به سال قبل
 در وزن 37 درصد افزایش و از نظر ارزشی همین میزان کاهش نشان می دهد.
 معاون استاندار خراسان رضوی عمده کالاهای صادراتی در این مدت را شامل زعفران ، انواع کف پوش ها ، مواد نساجی ، میوه و سبزیجات ، رنگ ، مواد خوراکی ، قند و شکر و مانند آن عنوان کرد .
وی با بیان اینکه از استان طی نیمه نخست امسال به 83 کشور صادرات داشته ایم ، افزود : مقصد عمده این کالاهای صادراتی را به ترتیب افغانستان ، ترکمنستان ، عراق ،امارات متحده عربی ، هنگ کنگ ، تاجیکستان ، ازبکستان ، اسپانیا و پاکستان ، ویتنام و قزاقستان عنوان کرد .
وی اظهار کرد : 93.7 درصد صادرات استان در این مدت مربوط به این 11 کشورمی باشد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۰۳۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی