۱۳۹۷/۰۶/۲۱

مشهد ویترین تمام نمای جمهوری اسلامی با ظرفیتی ملی و فراملی است/ هدف دشمن ایجاد انفعال در کشور است

استاندار خراسان رضوی در دیدار مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با وی گفت: مشهد ویترین تمام نمای جمهوری اسلامی با ظرفیتی فراملی و بین المللی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار تاکید کرد: خبرگزاری ایرنا مرجع رسمی دولت است و این ظرفیت را دارد که بستری ایجاد کند تا سایر رسانه ها در کنار هم قرار گیرند و شرایط امروزی را درک کرده و در فضای جنگ رسانه ای با تقسیم کاری منطقی، ایفای نقش کنند. 
وی خاطر نشان کرد: خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان رسانه ای ملی و مرجع واحدهای خبری کشور در حوزه رسانه ایفای نقش می کند.
استاندار خراسان رضوی نقش  و جایگاه رسانه را در ایجاد فضایی منطقی در شرایط حساس کنونی تاثیر گذار دانست و افزود: باید همه جریان ها و جناح ها در کنار هم با همدلی شرایط عبور از این وضعیت را رقم بزنند.
رشیدیان با بیان این که در شرایط فعلی دشمنان نظام و آمریکا در کنار جنگ اقتصادی با جنگ روانی و جهت دهی افکار عمومی سعی در تضعیف اعتماد اجتماعی در جامعه دارند؛ تهاجم جدید آمریکا جنگ هوشمندانه است،
وی تاکید کرد: مسئولان عالی نظام و رسانه ها باید بر اساس راهبرد تعیین شده و نوع حرکت دشمن مهره ها ی خود را تنظیم کنند.
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هدف دشمن ایجاد انفعال در کشور است و  به فرموده رهبری اتاق جنگ آمریکا در وزارت خزانه داری آن کشور مستقر شده تا به موضوع تحریم ایران به صورت متمرکز بپردازد و با فشار اقتصادی و جو روانی، افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد.
رشیدیان افزود: متاسفانه در مراحل حساس، برخی افراد و جریان های داخلی در عرصه های خاص نظیر انتخابات چنان اعتقاد مردم را به نظام سیاسی بمباران می کنند که دیگر به راحتی واقعیت را نمی پذیرند.
 وی خاطرنشان کرد: نابود کردن شخصیت حقوقی و اجتماعی افراد و مسئولان در رسانه ها حرکت کردن در جهت خواسته دشمن است .
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در شرایط فعلی از فضای مجازی و الکترونیکی که تحولی در ارتباطات ایجاد کرده است باید به خوبی بهره بگیریم.
رشیدیان در ادامه با اشاره به این که ایرنای خراسان رضوی منتسب به مضجع شریف رضوی؛ تصریح کرد: باید رسالت خود در این خصوص را بشناسیم و به خوبی به آن عمل کنیم.
استاندار خراسان رضوی گفت: حضور گسترده زائران داخلی و خارجی در استان و مشهد مقدس، این خطه را به کانون توجه تبدیل کرده است؛ از این رو انعکاس اخبار و موضوعات باید با دقت و توجه ویژه ای همراه باشد.  
رشیدیان افزود: این رسانه باید مخاطبان فراتر از ملی را مورد خطاب قرار دهد و با نیازسنجی، ظرفیت های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را منتقل کند.
وی انعکاس و تبیین خوبی ها و نقاط قوت در کنار پرداختن به کاستی ها در جامعه را  یکی از رسالت های رسانه ها عنوان و تاکید کرد: اگر نتوانیم این مهم را به خوبی انجام دهیم؛ اعتماد مردم از بین می رود.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به تکریم و معارفه رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی در استان، قبول مسئولیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی را توفیق بزرگ برای خدمتگزاران دانست و اظهار داشت:  در این میان خدمت در استانی که منسوب به امام رضا (ع) است توفیق بمضاعفی است که باید با کار بیشتر و تلاش صادقانه تر  شکر گزار این نعمت باشیم.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز در این دیدار  گفت: رسانه ها باید از سیاست زدگی فاصله گرفته، اصول خبری را به صورت مستقل لحاظ کرده و اصل استقلال حرفه ای را در فرایند خبررسانی رعایت کنند.
وی افزود: سیاست امری شریف است اما سیاست زدگی امور را از حالت عادی خارج می کند لذا رسانه ها باید از ابتلاء به سیاست زدگی پرهیز نمایند.
وی برخی تعارضات غیرضروری را باعث آسیب رسانه ای توصیف و بیان کرد: حدود 10 هزار رسانه مجوزدار در ایران وجود دارند که حتی اگر نیمی از این تعداد هم فعال باشند رقم بالایی است.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ادامه داد: تنوع و تکثر رسانه ای در کنار ایجاد پویش درونی و رشد رسانه ها، آسیبهایی نیز به همراه دارد که عدم فراگیری آموزشهای لازم و ضروری و ضعف حرفه ای از آن جمله است.
وی گفت: در شرایط کنونی اقبال به رسانه زیاد شده است. وقتی بازار تقاضا وجود باشد عرضه نیز پیدا می شود. با توجه به فناوریهای خبری که سرعت تحول بالایی داشته اند دسترسی به رسانه های دیگر به خصوص در فضای مجازی تسهیل شده و در این شرایط رقابتی، رسانه ها نیاز به تلاش بیشتر دارند.
هاشمی افزود: در سازمان خبرگزاری جمهری اسلامی بنا براین است که مرجعیت رسانه ای تقویت شود و رئیس جمهوری نیز خواستار شفافیت از رسانه ها است. در ایرنا سعی شده در همین مسیر حرکت کنیم زیرا باید اقتضائات رسانه ای رعایت شوند.
وی ادامه داد: رسانه های رسمی باید از نظر مالکیت مستقل باشند و در عین حال استقلال حرفه ای خود را حفظ کنند. این مهم در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی مورد توجه است. همچنین می بایست گفت و گوی منطقی در جامعه و بین رسانه ها شکل گیرد زیرا اگر ارتباط یک سویه باشد اثرگذار نیست لذا باید این مهم مورد تاکید قرار گیرد که رسانه کانون گفت و گو است.
مدیرعامل ایرنا گفت: رسانه ها باید همزمان با انعکاس صداها و واقیعتهای جامعه، نسبت به حفظ منافع ملی هوشیار باشند. در همین چارچوب نقد سازنده و حرفه ای زمینه ساز اصلاحات و تحولات مفید و راهگشا خواهد بود به شرط اینکه هوشمندانه باشد.
وی افزود: هم اینک که دشمن با تحمیل فشارهای ضدانسانی اقتصادی و پیگیری جنگ روانی در اندیشه تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است رسانه ها به عنوان کنشگران محوری می بایست دانش رسانه ای را به صورت صحیح و حرفه ای بکار گرفته و با روشنگری افکار عمومی توطئه های دشمن را خنثی کنند.
هاشمی ادامه داد: ایرنا به عنوان رسانه رسمی نظام سعی کرده تعامل گسترده خود را با سایر رسانه ها حفظ نموده و با بخشهای مختلف جامعه و مراجع اجتماعی نظیر استادان دانشگاهها و مدیران پیشبرد اهداف ملی و روابط تعاملی را تقویت کند.
وی در ادامه این نشست همچنین گفت: اخیرا در خراسان رضوی هجمه ای به منظور القاء بدبینی نسبت به زائران خارجی طراحی شده که از اساس غیرطبیعی است. این جوسازی عادی نیست بنابراین رسانه ها باید با داده ها و دسترسیهای مناسب این جریان هجمه و اثرات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن را خنثی کنند.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری اسلامی افزود: با توجه به وجود مضجع منور حضرت امام رضا(ع) در مشهد و ظرفیتهای ملی و بین المللی خراسان رضوی نقش رسانه ها در این خطه از کشورمان حساستر است. ایرنا نیز می کوشد در این استان عملکردی مثبت در معرفی ظرفیتها و گسترش تعاملات بین المللی داشته باشد.
 
 
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۰۶۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی