۱۳۹۷/۰۶/۲۰

دکتر حسینی تاکید کرد؛

بسیج توان مدیریتی کشور و استان برای امکان سفر هر انسان مسلمان علاقه مند زیارت، به مشهد

سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: همه ی توان مدیریتی کشور، استان و مشهد مقدس؛ از جمله مجلس شورای اسلامی باید بر این موضوع معطوف شود که هر انسان مسلمان علاقه مند بتواند به زیارت امام هشتم (ع) مشرف شود که خوشبختانه این مسیر به نحو مطلوبی در حال پیمودن می باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که با دستور کار بررسی وضعیت زائران برگزار شده بود؛ ضمن  ارائه گزارشی در خصوص اقدامات انجام شده برای زائران به ویژه زوار خارجی بیان داشت: طی سال گذشته بیش از 30 میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف شده اند که نزدیک به 3 میلیون نفر از آن ها را اتباع خارجی تشکیل می دهند و از این تعداد بیش از 70 درصد عرب زبان ها به ویژه زائران عراقی هستند که 97 درصد  آنها به شکل خانوادگی به مشهد مشرف می شوند و سه درصد مجردان را هم جوانان مسلمان علاقه مند زیارت امام هشتم (ع) تشکیل می دهند. از جمله 13 هزار زائر پیاده ای که بیش از 2 هزار گیلومتر را پیاده به عشق زیارت حرم مطهر رضوی می پیمایند.
وی افزود: در سیاست های کلان و اهداف راهبردی برای افق 1404 مشهد ، ورود 40 میلیون زائر پیش بینی شده است که هشت میلیون نفر از آن ها را زائران خارجی تشکیل خواهند داد.
وی گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون نزدیک به 17 میلیون زائر به حریم رضوی مشرف شده اند. در ایام دهه ی آخر ماه صفر هم پیش بینی می شود 5 میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف شوند. تا کنون رشد مسافر در 6 ماهه اول سال با رقمی نزدیک به 17 میلیون نفر نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 6 است.
سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران  استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: این افزایش در خصوص زائران خارجی 100 درصد بوده است.
حسینی تصریح کرد:  علی رغم وجود این آمار، با تعداد مسلمانان جهان که جمعیتی بالغ بر 1.5 میلیارد نفر را در بر گرفته و جمعیت بیش از 400 میلیون نفری شیعیان که همگی علاقه مند به زیارت مرقد منور رضوی (ع) می باشند؛ هم اکنون کمتر از یک درصد مسلمانان و حدود 5 درصد از شیعیان توفیق زیارت می یابند.
سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران  استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: همه ی توان مدیریتی کشور، استان و مشهد مقدس؛ از جمله مجلس شورای اسلامی باید بر این موضوع معطوف شود که هر انسان مسلمان علاقه مند بتواند به زیارت امام هشتم (ع) مشرف شود که خوشبختانه  این مسیر به نحو مطلوبی در حال پیمودن می باشد.
حسینی گفت: نظام سلطه و بدخواهان همواره از حضور مسلمانان جهت زیارت  امام هشتم (ع) و نیز مانور بزرگ راهپیمایی اربعین حسینی(ع) بیم دارند و لذا موج تبلیغات روانی در شهرهای زیارتی از جمله مشهد مقدس و عتبات عالیات را در دستور کار خود قرار داده اند تا از این همگرایی و پیوند جلوگیری کنند و به دوگانه های سنی و شیعه و عرب و ایرانی دامن بزنند.
وی افزود: از سال 94 به طور مشخص در روزنامه انگلیسی گاردین و در سال 95 نیز در روزنامه صعودی شرق الاوسط سپس در بنگاه های خبری مثل VOA و بی بی سی و سایر شبکه های خبری موج روانی برای تخریب چهره ی زائران و مشهد مقدس  را هدف گزاری کرده اند؛ این در حالی است که مسلمانان هدف اصلی از سفر به این اماکن مقدس را زیارت و کسب فیض معنوی آن می دانند.
سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران  استانداری خراسان رضوی  ادامه داد: ما در استان در قالب ستاد دائمی خدمات سفر ، کارگروه رسانه و زیارت ، کارگروه ارتقا امنیت زائران خارجی و کارگروه ساماندهی زائران خارجی؛ سعی می کنیم تمام ظرفیت های دولتی و بخش عمومی و غیردولتی را برای ارائه ی خدمات به زائران هماهنگ و بسیج نمائیم.
حسینی عنوان کرد: با راه اندازی  سامانه ی خدمت؛ خادمان افتخاری زائران حضرت علی ابن موسوی الرضا (ع) را ساماندهی می کنیم که در قالب این طرح سال گذشته تعداد 90 هزار نفر اعلام آمادگی کردند.
وی اظهار کرد: مدیران ، خادمان و اقشار مختلف مردم را به منظور ارتقای فرهنگ میزبانی آموزش می دهیم. از طریق رادیو زیارت و خبرگزاری های مخصوص زیارت و سایر منابع خبری تلاش می کنیم فرهنگ معرفت شناسی زیارت را گسترش دهیم. از طریق ایجاد پژوهشگاه زیارت مباحث آموزشی و پژوهشی حوزه زیارت را پیگیری می نماییم.
سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران  استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: در بارگاه منور امام هشتم (ع) دو صحن غدیر مختص زائران عرب زبان و کوثر برای زائران پاکستانی برنامه های مخصوص اجرا می شود و سعی می کنیم به سمتی حرکت کنیم که زیارت به شکل گروهی و کاروانی و از مرز به مرز محقق تا امکان خدمات رسانی بیشتر فراهم شود.
حسینی گفت: از منظر اقامت، تمام تلاشمان را باید معطوف کنیم تا با کیفیت بخشی به مراکز اقامتی رسمی و زمینه سازی سهولت و ارزانی آنها، مراکز اسکان غیررسمی و غیرقانونی را کاهش دهیم گر چه استان خراسان رضوی و مشهد مقدس هم اکنون با 116 هزار تخت رسمی ،51 درصد تخت های اقامتی هتلی رسمی کشور را به خود اختصاص داده است؛ در عین حال ساماندهی مراکز اقامتی غیررسمی به ویژه خانه مسافرها در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: ایجاد منطقه آزاد زیارت باید در کارگروه ملی زیارت بررسی دقیق شود و چنانچه از طریق کارگروه پذیرفته شد به عنوان لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود  در این راستا نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون فرهنگی باید کمک کنند تا برای پذیرایی شایسته از 40 میلیون نفر میلیون زائر داخلی و خارجی در افق 1404 زیرساخت ها ، استانداردها و برنامه های نرم افزاری فرهنگ میزبانی افزایش یابد.
 سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران  استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: برای تحقق این موضوع ضمن تقدیر از این که در برنامه ی پنج ساله ششم ماده ی 75 به زیارت اختصاص یافته و نیز دوباره ردیف اعتباری زیارتی در بودجه 97 احیاء شد؛ افزایش اعتبارات و توزیع مناسب آن با عنایت به اهمیت مشهد بیش از پیش نیاز به توجه دارد.
حسینی افزود: ما تلاش خواهیم کرد در کنار گردشگری زیارت که اصل و جوهره ی حضور زائران در خراسان رضوی را شامل می شود به گردشگری سلامت ، گردشگری طبیعت ، گردشگری باستانی و تاریخی و تفریحی نیز رونق بخشیم .
وی در پایان گفت: همه نمایندگان و مسئولان در این جلسه بر افزایش خدمات به زائرین اعم از داخلی و خارجی تأکید داشتند و بر حفظ و گسترش وحدت و انسجام به ویژه پرهیز دادن از توطئه های بدخواهان در خصوص خدشه دار شدن حریم زائرین به ویژه زائران میهمان از کشورهای مختلف از جمله اعراب تاکید داشتند.
وی افزود:  اعضای جلسه بر اینکه زائران آقا علی ابن موسی الرضا (ع) به منظور زیارت و کسب فیض معنوی ناشی از آن به مشهد مقدس مشرف می شوند اتفاق نظر داشته و بر جلوگیری و برخورد با موارد نادری از ناهنجاری ها (چنانچه وجود داشته باشد) تأکید جدی کردند.
در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی علاوه بر اعضای کمیسیون؛ معاونان وزارت اطلاعات ، سازمان میراث فرهنگی، ناجا و حج و زیارت و همچنین مدیرکل امور فرهنگی زائران استانداری ، مدیران کل اطلاعات، میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی حضور داشتند.
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۱۸۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی