۱۳۹۷/۰۲/۰۵

تاکید استاندارخراسان رضوی و سرکنسول؛

توسعه گردشگری و مراودات فرهنگی برای تقویت و استمرار مناسبات اقتصادی و سیاسی

استاندار خراسان رضوی و سرکنسول ترکیه توسعه گردشگری و مراودات فرهنگی را محوری پایه ای برای تقویت و استمرار مبادلات اقتصادی و سیاسی دانستند.

استاندار خراسان رضوی و سرکنسول ترکیه توسعه گردشگری و مراودات فرهنگی را محوری پایه ای برای تقویت و استمرار مبادلات اقتصادی و سیاسی دانستند.
 به گزارش اداره کل روابط عمومی استاندار خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در دیدار معارفه سرکنسول جدید ترکیه در مشهد با وی اظهار داشت: این تعاملات و تبادلات فرهنگی و ارتباط دو ملت می تواند تاثیر گسترده ای بر حوزه مناسبات سیاسی و اقتصادی دارد.
وی گفت: برگزاری هفته های فرهنگی مشهد و خراسان با استان های ترکیه از جمله زمینه های این تعامل متقابل است که به معرفی ظرفیت های گردشگری و فرهنگی دو طرف و توسعه تبادل گردشگر می انجامد.
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: در موضوع توسعه گردشگری هیات هایی بین استان وترکیه مبادله شده و تفاهم های لازم صورت گرفته اما هنوز اجرایی نشده است .
رشیدیان با بیان اینکه مقرر بود هیاتی از ترکیه برای اجرایی شدن این موضوع و بندهای این تفاهم به استان سفر کند که تا کنون انجام نشده است، عنوان کرد: در عین حال در حوزه سرمایه گذاری مشترک در استان ظرفیت های خوبی وجود دارد که می تواند زمینه توسعه بیش از پیش روابط شود.
وی در زمینه توسعه تعاملات فرهنگی و دانشگاهی هم با استقبال از این امر گفت: امروز در سطح استان بیش از 250 دانشگاه و مرکز اموزش عالی با بیش از 300 هزار دانشجو و 12 هزار دانشجوی خارجی وجود دارد.
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: با توجه به این ظرفیت از گسترش تعاملات فرهنگی بین دانشگاه های استان و ترکیه استقبال می کنیم .
رشیدیان از جمله ظرفیت های سرمایه گذاری در استان را انرژی های پاک، تولید مشترک برای صادرات به کشورهای منطقه عنوان کرد و افزود: دو منطقه ویژه اقتصادی استان یعنی سرخس در مرز ترکمنستان و دوغارون هم مرز با افغانستان از جمله این ظرفیت ها برای سرمایه گذاری مشترک می باشد.
وی ادامه داد: در سطح استان برای تسهیل سرمایه گذاری نیز اقدامات گسترده ای صورت گرفته و ضوابط خوبی وجود داردبه گونه ای که سال گذشته بیشترین تعداد سرمایه گذاری جذب شده در استان را داشتیم و امید است سرمایه گذاران ترکیه در کنار سایر فعالان این حوزه از کشورهای مختلف واردعمل شوند.
 استاندار خراسان رضوی افزود: امسال بر اساس دستورالعمل دولت به منظور تضمین سرمایه گذاری در داخل کشور، از سرمایه گذاری خارجی با قوت حمایت می شود و هیچ مقاومت و مانع جدی در این مسیر وجود ندارد.
رشیدیان همچنین توسعه تبادل هیات های تجاری بین دو طرف را در معرفی و آشنایی با ظرفیت ها و ارتقا سطح روابط اقتصادی بسیار مهم خواند و گفت : باید بر روی برگزاری نمایشگاه ها و شرکت هیات ها و فعالان اقتصادی در آنها هم در دو سو برنامه ریزی شود.
 وی حل مشکل مبادله پول بین دو کشور و بی نیاز از ارز دیگر کشورها را از جمله ضرورت ها در توسعه مناسبات اقتصادی خواند و گفت : تحقق آن قدمی بزرگی ایت که در مبادلات تجاری دو کشوربرداشته می شود و منجر به توسعه روابط می گردد.
استاندار خراسان رضوی همچنین ابراز امیدواری کرد: سرکنسول جدید در مدت حضور در استان بتواند در توسعه تعاملات اقتصادی، فرهنگی ، گردشگری بین این استان و ترکیه موقر باشد و تبادل هیات های اقتصادی و شرکت های بخش خصوصی  را که نقش مهمی در گشایش مبادلات دو جانبه دارد تقویت نماید.
سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهد هم در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران و خراسان رضوی از نظر گردشگری دارای ظرفیت های گسترده تاریخی ،فرهنگی و مذهبی است و ما خواستار معرفی این ظرفیت ها در ترکیه هستیم .
 "محمت فرهان یورولماز" با بیان اینکه ما خواهان توسعه گردشگری و رونق بیشتر آن بین دو طرف هستیم، افزود: امروز جمعیت قابل توجهی از ایرانیان هر ساله به ترکیه سفر می کنند اما انتظار است شهروندان ترکیه هم سفرهای گسترده تری را به ایران بویژه خراسان رضوی داشته باشند.
وی اظهار کرد: تبادل توریست فقط بعد اقتصادی ندارد بلکه آثار فرهنگی آن و تقویت برادری بین دو کشور بیشتر است و در این راستا پیگیر پروژه هایی برای معرفی عینی ظرفیت های خراسان رضوی به مردم ترکیه هستیم .
 وی با بیان اینکه منطقه خراسان در تاریخ ترکیه از اهمیت زیادی برخورداراست ، افزود : باید این خطه به درستی با تمام ظرفیت ها در ترکیه معرفی شود و. نه فقط علویان بلکه سایر شهروندان ترکیه از سفر به این خطه استقبال کنند.
یورولماز با بیان اینکه ایران و ترکیه قدرتمند ترین کشورهای منطقه هستند، گفت : از نظر فرهنگی این دو ملت و کشور بسیار به هم نزدیک بوده و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشورهم  روند رو به رشدی دارد  اما هنوزبه نسبت ظرفیت ها بسیار پایین است.
وی با تاکید بر ضرورت تقویت این روابط گفت : در حوزه منطقه خراسان( سه استان خراسان ) توسعه این مناسبات اعم از اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری اثر مستقیم و مثبت بسیاری در تقویت روابط دو کشور دارد.
وی ادامه با بیان اینکه در کنار معرفی ظرفیت های گردشگری این خطه پیگیری گسترده ای برای شناسایی و معرفی توانمندی های این استان به تجارترکیه ای و برقراری ارتباط و اتصال به فعالان اقتصادی خراسان رضوی هستم.
 وی خواستار تسهیل روند سرمایه گذاری ترک ها در استان شد و افزود : اگر این امر تسهیل شود با توجه به اقبال سرمایه گذاران ترک ، سرمایه های زیادی از کشور ما به این سمت سوق می یابد.
وی توسعه مناسبات فرهنگی و وروددانشگاه ها به حوزه توسعه مناسبات فرهنگی و خواهر خواندگی بین شهرهای استان و ترکیه و اجرایی شدن این تفاهمات و شگل گیری پروژه های عینی در راستا گسترش روابط دو جانبه را هم خواستار شد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۵۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
  •  نظرسنجی