۱۳۹۶/۰۱/۳۱

نشست خبری مشترک استاندار خراسان رضوی و رئیس جمهوری تاتارستان در مشهد مقدس

نشست خبری رئیس جمهوری تاتارستان در مشهد مقدس

استاندار خراسان رضوی و رئیس جمهور تاتارستان در نشستی خبری دستاوردهای ملاقات و سفر دو روزه به مشهد مقدس را تشریح کردند.

استاندار خراسان رضوی و رئیس جمهور تاتارستان در نشستی خبری دستاوردهای ملاقات و سفر دو روزه به مشهد مقدس را تشریح کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این نشست اظهار داشت: در پی سفری که سال گذشته هیات اقتصادی استان به تاتارستان داشت زمینه ی همکاری ها با این جمهوری بررسی شد که فرصت های زیادی نیز برای این تعامل وجود داشت که در حوزه های صنعت، معدن، علوم و فناوری، کشاورزی و گردشگری این همکاری ها دیده می شود.
وی افزود: همکاری های شهرک های فناوری و دانشگاه های دو کشور نیز از دیگر موارد برای تحقق راهبردی سران کشورهای ایران و روسیه بوده است.
استاندار خراسان رضوی گفت: در این رابطه تفاهماتی داشته ایم که امیدواریم این موضوعات در حوزه های مختلف به نتایج خوبی منجر شود.
رشیدیان تصریح کرد: جمهوری تاتارستان در بخش اروپایی روسیه قرار دارد و ظرفیت های بالایی دارد که امیدواریم بتوانیم از آن ها در حوزه تعاملات بانکی استفاده کنیم.
وی با اشاره به توافق ایران و روسیه برای ایجاد خط اعتباری، خاطر نشان کرد: مقرر شد این مطالبات در چارچوب آن تفاهم نامه پیگیر تا ظرفیت مشخصی روشن شود که از تجار پشتیبانی صورت گیرد.
رشیدیان گفت: بخش خصوصی ایران تمایل به سرمایه گذاری در تاتارستان داشته و این ظرفیت در این کشور نیز وجود دارد. با توجه به اینکه این جمهوری، کشوری مسلمان است زمینه همکاری در برند حلال و تولید گوشت نیز وجود دارد.  
استاندار خراسان رضوی افزود: وظیفه ی ما به عنوان دولت، ایجاد بسترها برای فعالان بخش خصوصی است. یکی از نکات مهم همکاری در زمینه های پزشکی است که می طلبد سفارت ایران در روسیه برای تسهیل مراودات دانشگاهیان و بخش خصوصی همکاری های لازم برای صدور ویزا داشته باشد.
وی اظهار داشت: در آینده نیز امیدواریم برای لغو ویزا در چارچوب تفاهمات صورت گرفته بین ایران و روسیه اقدامات لازم صورت گیرد.
رشیدیان گفت: در جریان این سفر همچنین در حوزه استاندارد ترانزیتی، دانشگاهی، تحقیقات علمی، تبادل استاد و دانشجو تفاهماتی صورت گرفت.
رستم مینیخانف، رییس جمهور تاتارستان ضمن مثبت ارزیابی کردن سفرش از توسعه ی مناسبات منطقه ای استقبال کرد و افزود: در چارچوب ملاقات های صورت گرفته و دیدار با اعضای اتاق بازرگانی استان توانستیم اقدامات خوبی انجام دهیم و در زمینه های قابل همکاری نتایج خوبی نیز داشت.
وی افزود: همچنین فرصتی منحصر بفردی برای بازدید از حرم مطهر رضوی و دیدار با تولیت آستان قدس رضوی و مذاکراتی با وی برایمان حاصل شد.
رییس جمهور تاتارستان خاطر نشان کرد: ظرفیت های اقتصادی، انسانی و فرهنگی این استان به ما عرضه شد و در چارچوب مذاکرات ما چند توافق نامه امضا شد. در دانشگاه فردوسی نیز این توافقات صورت گرفت که امیدواریم مذاکرات صورت گرفته نتایج خوبی داشته باشد.
 
رستم مینیخانف تصریح کرد: سران هر دو کشور ( پوتین و روحانی ) سیاست خود را در عمیق سازی ارتباطات بین دولت ها و مناطق دوکشور می بینند. روز گذشته با وزیر ارتباطات ایران دیداری داشتیم و قرار شد در نشست بعدی را در جمهوری تاتارستان برگزار کنیم.
وی گفت: این سفر خیلی تاثیرگذار بوده و ما علاقه مند به توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف. از جمله کشاورزی، مصالح ساختمانی و گردشگری هستیم.  
رییس جمهور تاتارستان افزود: در دانشگاه قازان با توجه به اینکه مردم تاتارستان در گذشته با زبان فارسی آشنایی داشته اند ظرفیت برای گسترش آموزش زبان فارسی وجود دارد. در این دانشگاه کرسی زبان فارسی دائر است.
رستم مینیخانف اظهار داشت: با توجه به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، گسترش تعاملات فرهنگی برای ما مهم است و از این جهت باید به اقداماتی نظیر تعاملات مربوط به اسناد تاریخی اشاره کرد.
وی گفت:  معاون شهردار قازان نیز برای اجلاس شهرداران در مشهد خواهد بود و می تواند به همکاری شهرداری های دو کشور کمک کند.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۹۰۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سایر
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی